Czym jest zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje?

Zasiłekpielęgnacyjny to świadczenie pieniężne, które jest przyznawane przez urząd miasta albo urząd gminy. Jak podaje portal Pacjent.gov.pl, zasiłekpielęgnacyjny przysługuje:

  • dziecku z niepełnosprawnością
  • osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 16 lat, jeżeli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 16 lat, która ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia
  • osobie, która ukończyła 75 lat.
Reklama

Kto nie otrzyma zasiłku pielęgnacyjnego?

Zasiłkupielęgnacyjnego nie otrzyma osoba, w sytuacji gdy

  • jest ona uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego
  • jest umieszczona w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie
  • jeżeli członkowi jej rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Jaka jest wysokość zasiłku pielęgnacyjnego?

Zasiłek pielęgnacyjny jest to świadczenie, które nie podlega corocznej waloryzacji. Jego wysokość jest stała dla wszystkich osób, które mają przyznane prawo do jego pobierania. Zaś przyznanie tego świadczenia nie jest uzależnione od wysokości dochodów w przeliczeniu na członka rodziny. Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku wynosi 215,84 zł miesięcznie.

Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego

Procedura waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego jest określona w art. 18 i 19 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wysokość wszystkich świadczeń rodzinnych, w tym także zasiłku pielęgnacyjnego podlega obowiązkowej weryfikacji co 3 lata. To właśnie na rok 2024 przypada obowiązkowa weryfikacja tych świadczeń.

Jak podaje portal GazetaPrawna.pl, procedura waloryzacji zasiłkupielęgnacyjnego przebiega w taki sposób, że określone podmioty muszą zaproponować swoje stanowisko co do nowej kwoty tego świadczenia. Cała procedura odbywa się w określonej kolejności z zachowaniem konkretnych terminów. W związku z tym harmonogram obowiązkowej weryfikacji wygląda następująco:

  • Najpierw badany jest próg wsparcia dochodowego rodzin - bada i przedstawia Instytut Pracy i Spraw Socjalnych;
  • Na tej podstawie rząd premiera Donalda Tuska do 15 maja 2024 r., przedstawi Radzie Dialogu Społecznego propozycje wysokości zwaloryzowanego zasiłkupielęgnacyjnego;
  • Rada Dialogu Społecznego, po otrzymaniu propozycji i informacji Rady Ministrów, uzgodni wysokość kwot waloryzacji w terminie do dnia 15 czerwca 2024 r.
  • W sytuacji gdy termin ten nie zostanie dotrzymany i Rada Dialogu Społecznego nie zajmie stanowiska, to rząd Donalda Tuska sam określi, w drodze rozporządzenia, waloryzację zasiłkupielęgnacyjnego. Będzie miał na to czas do 15 sierpnia 2024 r.