Minimalny podatek dochodowy (CIT) wprowadził Polski Ład. Miał ruszyć od 2022 roku, ale został odroczony. Zacznie więc obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Firmy zapłacą go po raz pierwszy w 2025 roku, jeśli będą mieć straty podatkowe lub nie przekroczą 2-proc. progu rentowności (udziału dochodów w przychodach).
Adwokat, partner w Quidea, Michał Kwaśniewski w rozmowie z "Pulsem Biznesu" powiedział: Skomplikowany wzór obliczenia podatku i szeroki katalog wyłączeń sprawiają, że firmy muszą dokładnie przyjrzeć się nowym przepisom jeszcze przed zakończeniem tego roku.
Dodał również, że dyrektorzy finansowi firm, które spełniają kryteria podatku minimalnego, będą musieli obliczyć jego wysokości dla roku 2024, który później zostanie rozliczony w roku 2025.
Czym jest podatek minimalny?
Podatek minimalny topodatek nakładany na przedsiębiorców wykazujących straty podatkowe lub bardzo niskie dochody. Celem minimalnego podatku dochodowego ma być ograniczenie sytuacji, w której duże spółki, pomimo osiągania znacznych obrotów, raportują stale niski dochód albo stratę.
Dla kogo podatek minimalny 2024?
Podatek minimalny zapłacą firmy, które poniosły stratę podatkową lub nie przekroczyły 2-procentowego progu rentowności. "Zgodnie z zapisami, przedsiębiorcy podlegają temu podatkowi, jeśli w rocznym rozliczeniu wykazują straty lub ich dochody nie osiągną minimum 2 proc. przychodów" - poinformował serwis warszawawpigulce.pl.
Jak podaje serwis KPMG: "Podatek minimalny obejmuje: podatników, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium RP, przez co podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, podatkowe grupy kapitałowe oraz podatników prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, którzy z działalności operacyjnej za dany rok podatkowy ponieśli stratę albo u których udział dochodu w przychodach nie przekroczył wysokości 2 proc."
Kogo nie obowiązuje podatek minimalny 2024?
Warto zaznaczyć, że nie wszystkie przedsiębiorstwa zostaną objęte podatkiem minimalnym. Istnieje lista wyjątków, do których należą między innymi instytucje finansowe, spółki komunalne, przedsiębiorstwa górnicze korzystające z pomocy publicznej, podatnicy świadczący usługi związane z ochroną zdrowia oraz firmy w stanie upadłości, likwidacji lub restrukturyzacji. Dodatkowo "mali podatnicy" również będą zwolnieni z tego obowiązku.
Ile wyniesie podatek minimalny 2024?
Podatek minimalny wynosi 10 proc. podstawy opodatkowania. Przy tym podstawa opodatkowania to suma: 1,5 proc. przychodów podatnika (innych niż z zysków kapitałowych) oraz przekraczających limit kosztów finansowania dłużnego i usług niematerialnych ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych.
Minimalny podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić do końca trzeciego miesiąca roku następnego (a więc dla podatników o roku podatkowym odpowiadającym kalendarzowemu do końca marca następnego roku). Podatek jest więc płatny wraz z rocznym zeznaniem podatkowym.
Podatnicy podatku dochodowego CIT będą mogli odliczyć wartość zapłaconego minimalnego podatku dochodowego od obliczonego i wykazanego w zeznaniu rocznym CIT. Odliczenia będą mogli dokonać w ciągu 3 kolejnych lat po roku, w którym nastąpiła wpłata podatku.
Warto dodać, że od 1 stycznia 2024 roku zostaną wprowadzone dwie alternatywne metody obliczania podstawy opodatkowania, co daje przedsiębiorcom możliwość wyboru preferowanej formy.
Pierwsza metoda opiera się na obliczeniu podstawy jako 1,5% kosztów operacyjnych, z dodaniem nadmiarowych kosztów pasywnych. Druga metoda natomiast zakłada obliczanie na podstawie 3% wartości przychodów osiągniętych przez podatnika, przy wyłączeniu zysków kapitałowych.
W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 roku, a zakończy się po 31 grudnia 2023 roku, zwolnienie z opodatkowania podatkiem minimalnym stosuje się do końca trwania tego roku podatkowego.
Dlaczego został wprowadzony podatek minimalny?
Celem wprowadzenia podatku minimalnego jest uszczelnienie systemu podatkowego oraz ograniczenie chęci przerzucania dochodów z polskich spółek do jurysdykcji o korzystniejszym reżimie opodatkowania. Należy zauważyć, że pierwsze próby wprowadzenia podatku minimalnego miały miejsce już w 2021 roku w ramach tzw. Polskiego Ładu 1.0.