Ceny w każdym kościele są ustalane indywidualnie. Wiele zależy od wielkości parafii, lokalizacji oraz podejścia proboszcza. Termin “co łaska” teoretycznie oznacza “tyle, na ile kogoś stać”. Często jednak księża uzupełniają wypowiedź o minimalną kwotę, jaką wypadałoby przekazać. Ile w takim razie kosztuje udzielenie ślubu?

Reklama

Ślub kościelny - ile “wypada” za niego zapłacić?

Ślub kościelny zazwyczaj jest droższy od cywilnego. Różnica tkwi chociażby w kosztach związanych z samym zawarciem związku małżeńskiego. Pary, które decydują się wziąć ślub cywilny w urzędzie, zapłacą za niego jedynie 84 zł. Tyle wynosi opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa. Uroczystość poza urzędem będzie już droższa i wyniesie 1000 zł. Większość osób decyduje się na ślub konkordatowy. W tym przypadku za dopełnienie formalności urzędowych odpowiada ksiądz.

Organizując ślub kościelny, trzeba przygotować się na wydatki związane nie tylko z samym udzieleniem sakramentu. Konieczne jest przystąpienie do kursu przedmałżeńskiego oraz odbycie spotkań w poradni dla narzeczonych. W zależności od miejsca, w sumie mogą one kosztować około 300 zł. Na całościowy koszt uroczystości składa się zwykle kilka mniejszych kwot.

  • Jednym z kosztów, który pojawia się przed ślubem jest opłata za zapowiedzi. Jeśli para należy do jednej parafii, uiszcza ją tylko raz. Jeżeli jednak zapowiedzi muszą pojawić się osobno u partnerki i partnera, zapłacimy dwa razy. O jakich kosztach mowa? W mniejszych parafiach zwykle jest to koszt rzędu 50 zł. W większych miastach opłaty mogą być wyższe, nawet do 300 zł.
  • Kluczowym wydatkiem jest ofiara dla księdza za sprawowanie mszy. Zazwyczaj jej wysokość stanowi wynik bezpośrednich ustaleń z proboszczem. Przyjmuje się jednak, że dolna granica wynosi 500 zł. Jaka jest górna? W niektórych parafiach opłaty mogą przekroczyć nawet 2-2,5 tys. zł.

Jeśli sytuacja finansowa pary młodej nie jest najlepsza, proboszcz może zrezygnować z ofiary. Należy jednak poinformować księdza o tym fakcie i przedstawić, jak wygląda sprawa. Szczegóły dotyczące stawek często bywają tematem tabu i księża rozmawiają o nich jedynie za zamkniętymi drzwiami. Niektórzy nie chcą podać żadnej konkretnej sumy, inni mają gotowy cennik lub podają “średnią” kwotę.

Dodatkowe opłaty za ślub - o tych wydatkach również musisz pamiętać

Decydując się na ślub kościelny, pary mogą być zaskoczone niektórymi “ukrytymi” kosztami. Okazuj się bowiem, że oprócz wyżej wymienionych wydatków, przyjdzie nam jeszcze zapłacić za usługę organisty oraz kościelnego. W pierwszym przypadku zapłacimy od 150 do 500 zł - znowu wszystko zależy od regionu Polski i wielkości parafii. Kościelny jest osobą, która pomaga przy ceremonii. Zazwyczaj pary przekazują mu 100-300 zł. To nie koniec wydatków, choć nie wszystkie z nich muszą się pojawić w wybranym kościele.

  • Czasami księża pobierają opłatę za odpis aktu chrztu, który jest niezbędnym dokumentem do podpisania protokołu przedślubnego. Wynosi ona zwykle do 50 zł.
  • Jeśli narzeczeni biorą ślub poza swoją parafią, potrzebna będzie im również licencja. Jest to dokument, który poświadcza brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa w innym kościele. W tym przypadku opłata może wynieść 50-200 zł.
  • W niektórych kościołach konieczne jest też uiszczenie opłaty za sprzątanie po ceremonii. Zwykle wynosi ona do 200 zł.

Oczywiście do wyżej wymienionych wydatków narzeczeni doliczają koszt dekoracji kościoła. Trudno jednak wskazać konkretną sumę, bowiem wszystko zależy od tego, czy korzystamy z usług profesjonalnej florystki, lokalnej kwiaciarni, czy działamy na własną rękę. Koszty dodatkowo wzrosną, jeśli zależy nam na oprawie muzycznej. Niektóre osoby decydują się na wynajęcie śpiewaczki, a nawet chóru. Takie usługi mogą kosztować nawet kilka tysięcy zł.