W serwisie X Łukasz Kozłowski – główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) i członek rady nadzorczej ZUS – opublikował wpis dotyczący preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców. Obliczenia powstały na podstawie wskaźników Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co to oznacza dla osób, które mają własną działalność? O ile może wzrosnąć składka ZUS dla przedsiębiorców?

Reklama

Składki dla przedsiębiorców: Jak są wyliczane?

Wyliczenie składek ZUS dla przedsiębiorców na 2025 rok było możliwe dzięki prognozie z resortu finansów. Otrzymał ją zespół ds. budżetu Rady Dialogu Społecznego. Według niej przeciętne wynagrodzenie wzrośnie do 8579 zł.

Składki liczone są od podstawy wymiaru wynoszącej 60% kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, która została przyjęta w pracach nad ustawą budżetową. Główny ekonomista FPP opublikował w tej sprawie istotne informacje na swoim profilu w serwisie X.

Reklama

Jaką składkę ZUS zapłacą przedsiębiorcy w 2025 roku?

Koszty prowadzenia własnej działalności w przyszłym roku pójdą w górę. Podwyżka ma być jednak mniejsza niż w 2023 i 2024 roku. Warto przypomnieć, że aktualnie przedsiębiorcy płacą 12,82 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Z wyliczeń wynika, że składka ubezpieczeniowa (bez składki zdrowotnej i ulg) na 2025 rok prawdopodobnie będzie wyższa o 9,65 proc. w porównaniu do roku obecnego. Ma ona podskoczyć o 154,42 zł i wyniesie 1754,74 zł za cały miesiąc. Wyliczenia będą wiążące w sierpniu, kiedy pojawią się już założenia makroekonomiczne. Ekonomista FPP przyznał jednak, że zmiany w założeniach nie będą duże, o ile w ogóle będzie można o nich mówić.

Obecnie osoby, które prowadzą firmę, bez preferencji płacą 1600,32 zł. Do tego mogą jeszcze doliczyć składkę zdrowotną, która jest dobrowolna i zależy od formy opodatkowania wybranej przez płatnika.

Przedsiębiorcy w 2025 zapłacą też wyższe sumy w przypadku:

  • składki emerytalnej – 1004,77 zł (podwyżka o 88,42 zł),
  • składki na Fundusz Pracy/Solidarnościowy – 126,11 zł (podwyżka o 11,10 zł),
  • składki wypadkowej – 85,96 zł (podwyżka o 7,56 zł),
  • składki rentowej – 411,79 zł (podwyżka o 36,24 zł),
  • dobrowolnej składki chorobowej – 126,11 zł (podwyżka o 11,10 zł).

Podwyżki także dla początkujących przedsiębiorców

We wpisie Łukasza Kozłowskiego czytamy, że: "W przypadku składek preferencyjnych (dla korzystających z tzw. pasa startowego przez 2 lata, a także płacących minimalny Mały ZUS plus) od 1 stycznia 2025 r. możemy obecnie spodziewać się podwyżki o 20,02 zł do poziomu 428,18 zł miesięcznie".

Co z wakacjami składkowymi?

Przedsiębiorcy wciąż czekają na informacje dotyczące tzw. wakacji składkowych. Dzięki nim właściciele firm mogliby zostać zwolnieni w jednym dowolnym miesiącu z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Pracy. Ustawa wprowadzająca takie rozwiązanie wciąż czeka na głosowanie sejmowe.