Fotowoltaika. Taryfy dynamiczne. Co to takiego?
Taryfy dynamiczne w założeniu mają dać możliwość dostosowania swojego zapotrzebowania do aktualnego poziomu cen. Wszystko zależy od sposobu rozliczania tego rodzaju energii. – Nowe taryfy ułatwią korzystanie z energii w momentach, gdy będzie ona najtańsza. W praktyce cena energii będzie zależeć od bieżącego popytu i podaży prądu. Będzie także na bieżąco aktualizowana – powiedział portalowi money.pl Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).
Taryfy dynamiczne przy fotowoltaice. Kiedy ceny będą niższe?
Ceny będą niższe, gdy najprawdopodobniej nie będzie nas w domu. Wprowadzenie takich taryf jest wymagane przez Unię Europejską. Zgodnie z wytycznymi, każdy dostawca energii elektrycznej w Polsce powinien takie taryfy w przyszłym roku wprowadzić.–Korzystanie z taryf dynamicznych spowoduje, że będziemy musieli się nauczyć zarządzać naszym zużyciem, co zwiększy wzrost świadomości energetycznej. W momentach, gdy ceny prądu będą wysokie, będziemy starali się korzystać z energii jak najmniej, aby w ten sposób ograniczyć koszty, co na pewno zmieni nasze nawyki – dodał Paweł Lachman.
Fotowoltaika. Dlaczego taryfy dynamiczne?
Wejście w życie nowych taryf staje się również koniecznością w związku z szybkim wzrostem technologii napędzanych energią elektryczną. Przykładowo, w Polsce przybywa samochodów elektrycznych, a coraz popularniejsze są pompy ciepła. Trzeba odpowiednio sterować popytem na energię, by nie dopuścić do przeciążenia systemu energetycznego.
Fotowoltaika w Polsce. Liczby
W sumie w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wprowadziły do sieci energię w ilości 8,7 TWh. W związku z tym, udział fotowoltaiki w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju w tym okresie wyniósł 9.8 proc. Z kolei w całym 2022 r. generacja z krajowej fotowoltaiki wyniosła 8,3 GWh (5.7 proc.) Na terenie Polski jest już ponad 1 mln mikroinstalacji fotowoltaicznych. Ostatnie dane mówią o liczbie 1 mln 307 tys. 138.