Fotowoltaika. Taryfy dynamiczne. Co to takiego?

Taryfy dynamiczne w założeniu mają dać możliwość dostosowania swojego zapotrzebowania do aktualnego poziomu cen. Wszystko zależy od sposobu rozliczania tego rodzaju energii. – Nowe taryfy ułatwią korzystanie z energii w momentach, gdy będzie ona najtańsza. W praktyce cena energii będzie zależeć od bieżącego popytu i podaży prądu. Będzie także na bieżąco aktualizowana – powiedział portalowi money.pl Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Reklama

Taryfy dynamiczne przy fotowoltaice. Kiedy ceny będą niższe?

Reklama

Ceny będą niższe, gdy najprawdopodobniej nie będzie nas w domu. Wprowadzenie takich taryf jest wymagane przez Unię Europejską. Zgodnie z wytycznymi, każdy dostawca energii elektrycznej w Polsce powinien takie taryfy w przyszłym roku wprowadzić.Korzystanie z taryf dynamicznych spowoduje, że będziemy musieli się nauczyć zarządzać naszym zużyciem, co zwiększy wzrost świadomości energetycznej. W momentach, gdy ceny prądu będą wysokie, będziemy starali się korzystać z energii jak najmniej, aby w ten sposób ograniczyć koszty, co na pewno zmieni nasze nawyki – dodał Paweł Lachman.

Fotowoltaika. Dlaczego taryfy dynamiczne?

Wejście w życie nowych taryf staje się również koniecznością w związku z szybkim wzrostem technologii napędzanych energią elektryczną. Przykładowo, w Polsce przybywa samochodów elektrycznych, a coraz popularniejsze są pompy ciepła. Trzeba odpowiednio sterować popytem na energię, by nie dopuścić do przeciążenia systemu energetycznego.

Fotowoltaika w Polsce. Liczby

W sumie w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wprowadziły do sieci energię w ilości 8,7 TWh. W związku z tym, udział fotowoltaiki w produkcji energii elektrycznej w naszym kraju w tym okresie wyniósł 9.8 proc. Z kolei w całym 2022 r. generacja z krajowej fotowoltaiki wyniosła 8,3 GWh (5.7 proc.) Na terenie Polski jest już ponad 1 mln mikroinstalacji fotowoltaicznych. Ostatnie dane mówią o liczbie 1 mln 307 tys. 138.