Czym jest dodatek pielęgnacyjny i komu przysługuje?

Dodatek pielęgnacyjny jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym przyznawanym osobom wymagającym wsparcia w związku z ich pogorszonym stanem zdrowia. Jest on przeznaczony dla osób, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub też ukończyły 75 lat. Świadczenie to można otrzymać jako dodatek do emerytury lub renty. Jest on wypłacany co miesiąc przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatek pielęgnacyjny: Czy trzeba złożyć wniosek?

Reklama

O tym, czy należy złożyć wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego, decyduje wiek osoby zainteresowanej. Bowiem dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest w dwojaki sposób.

Reklama

Dodatek pielęgnacyjny dla osób poniżej 75. roku życia. W przypadku osób, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji, a nie ukończyły 75. roku życia, należy złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie tego świadczenia. W tej sytuacji wymagane jest zaświadczenie o stanie zdrowia w formie druku OL-9, który wypełnia lekarz prowadzący. Aby dodatek pielęgnacyjny został przyznany osobie mającej mniej niż 75 lat, komisja lekarska ZUS (lekarz orzecznik ZUS) musi stwierdzić całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji wnioskującego. W tym przypadku wiek wnioskującego o wypłatę świadczenia nie jest istotny. Ważny jest wyłącznie stan jego zdrowia.

Reklama

Dodatek pielęgnacyjny dla osób w wieku 75+.Dodatek pielęgnacyjny z urzędu otrzymują osoby, które ukończyły 75 lat. Nie muszą one wówczas składać do ZUS żadnego wniosku. Wszystkim seniorom po 75. roku życia Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje prawo do tego świadczenia z tzw. automatu. Jest ono wypłacane wraz z emeryturą.

Ile wynosi wysokość dodatku pielęgnacyjnego?

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego podlega waloryzacji, podobnie jak wysokość rent i emerytur. Waloryzacja świadczenia zwiększa jego wartość pieniężną. Jej celem jest zabezpieczenie wysokości tego świadczenia przed inflacją.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych oraz świadczeń i dodatków pieniężnych odbywa się zazwyczaj raz w roku. Jest ona przeprowadzana w oparciu o przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 rokuo emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca danego roku kalendarzowego do końca lutego roku następnego. Obecnie dodatek pielęgnacyjny wynosi 294,39 zł. Kwota ta obowiązuje od 1 marca 2023 roku do końca lutego 2024.

Kto nie otrzyma dodatku pielęgnacyjnego?

Dodatku pielęgnacyjnego nie otrzymają osoby, które:

  • nie mają stwierdzonej całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji a przy tym nie ukończyły 75 lat
  • przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w ciągu miesiąca
  • pobierają zasiłek pielęgnacyjny (można otrzymać tylko jedno z tych świadczeń: albo dodatek albo zasiłek)