Obecnie, kiedy sprzedajesz lub obciążasz rzecz czy prawo majątkowe, które zyskałeś w spadku lub darowiźnie, musisz przedstawić zaświadczenie od fiskusa. Ten dokument potwierdza, że nabycie jest zwolnione z podatku, podatek został zapłacony, albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia. To często oznaczało dodatkową wizytę w urzędzie i oczekiwanie na dokumenty, co spowalniało proces.

Zgodnie z nowelizacją, ten obowiązek zniknie. Nie będziesz już musiał uzyskiwać zaświadczenia z urzędu skarbowego, jeśli zbycie dotyczy majątku otrzymanego od najbliższych członków rodziny. Wynika to z faktu, że takie nabycie i tak jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Jedynym warunkiem zwolnienia pozostaje zgłoszenie nabycia darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego lub – w przypadku dziedziczenia – od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, a także udokumentowanie otrzymania środków pieniężnych w określonych przypadkach.

Uproszczenia także dla prywatnych rent

To nie jedyna dobra zmiana, którą wprowadza nowelizacja. Projekt ustawy zawiera również przepisy, które ułatwią oszacowanie wartości prywatnie ustanowionej renty. Dzięki temu darczyńca i obdarowany będą mogli złożyć deklaracje podatkowe tylko raz i jednorazowo opłacić podatek. Obecnie obie strony muszą składać takie deklaracje przy każdej wypłacie renty, co w praktyce oznacza comiesięczne formalności.

Reklama

Ustawa trafia do Senatu

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych już przegłosowała dwie techniczne poprawki do nowelizacji, przygotowane przez biuro legislacyjne. Teraz ustawa trafi na posiedzenie plenarne Senatu.