Obecne przepisy powodują, że część pracowników jednostek pomocy społecznej jest wykluczona z dodatków. To prowadzi do frustracji oraz konfliktów między pracownikami i ich przełożonymi. Zdaniem ZPP, konieczne są korekty w przepisach, aby zapewnić równe traktowanie wszystkich zatrudnionych w systemie pomocy społecznej.
Dodatek motywacyjny. Dla kogo?
Rządowy program "Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej" obejmuje osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w:
- Ośrodkach pomocy społecznej,
- Powiatowych centrach pomocy rodzinie,
- Centrach usług społecznych,
- Domach pomocy społecznej,
- Placówkach specjalistycznego poradnictwa,
- Ośrodkach interwencji kryzysowej,
- Ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi,
- Schroniskach dla osób bezdomnych.
Dodatkowo, rząd uruchomił programy wsparcia dla pracowników pieczy zastępczej oraz opieki nad dziećmi do lat 3. Wsparcie finansowe obejmuje m.in. asystentów rodzinnych, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin zastępczych zawodowych.
Ile wynosi dodatek?
Od lipca 2024 r. pracownicy pomocy społecznej objęci programem otrzymują 1000 zł brutto miesięcznie. W przypadku pracy na część etatu kwota dodatku jest proporcjonalna do wymiaru zatrudnienia.
Powiaty liczą na rozmowy z ministerstwem i zmianę przepisów, aby dodatki objęły wszystkich pracowników pomocy społecznej. ZPP podkreśla, że wyrównanie zasad wynagradzania poprawi motywację pracowników i stabilność systemu pomocy społecznej.