Jak obliczyć wynagrodzenie za dyżur?

Podstawą do obliczenia wynagrodzenia za dyżur jest stawka godzinowa wynagrodzenia wynikająca z osobistego zaszeregowania pracownika.

Jeżeli w umowie o pracę nie określono konkretnej stawki godzinowej lub miesięcznej, wówczas wynagrodzenie za czas dyżuru wynosi 60 proc. wynagrodzenia.

Reklama

Zasady obliczania tej stawki są zgodne z regułami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. W skrócie: 60 proc. wynagrodzenia urlopowego jest podstawą do określenia stawki godzinowej dla dyżuru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy pracownik nie otrzyma wynagrodzenia za dyżur?

Przepisy przewidują kilka wyjątków, w których wynagrodzenie za czas dyżuru nie przysługuje:

  • Dyżur pełniony w domu: Jeżeli pracownik pozostaje w gotowości do pracy we własnym domu, nie otrzymuje rekompensaty.
  • Kadry zarządzające: Osoby zarządzające zakładem pracy w imieniu pracodawcy nie mają prawa do wynagrodzenia za dyżur, niezależnie od miejsca jego pełnienia.

Praca podczas dyżuru a wynagrodzenie

Jeżeli podczas dyżuru pracownik otrzyma polecenie wykonywania pracy, to czas faktycznie przepracowany jest uznawany za czas pracy. W takim przypadku przysługuje mu pełne wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Praca wykonywana podczas dyżuru, która wykracza poza standardowe godziny pracy, może również prowadzić do powstania nadgodzin. W takim przypadku pracownikowi należy się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami.