Dla kogo jest świadczenie?

Świadczenie przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat) i nie mają wystarczających środków do życia. Mogą je otrzymać matki, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czworo dzieci. W przypadku śmierci matki lub jej nieobecności (np. porzucenie dzieci), ojciec może ubiegać się o świadczenie, jeśli również wychował czworo dzieci.

Ważnym warunkiem jest również zamieszkiwanie w Polsce i posiadanie ośrodka interesów życiowych na terenie kraju przez co najmniej 10 lat po ukończeniu 16. roku życia. Wniosek mogą składać nie tylko obywatele Polski, ale także osoby z prawem pobytu w Polsce, a także obywatele Unii Europejskiej oraz innych państw objętych przepisami.

Reklama
Reklama

Gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Do wniosku należy dołączyć numery PESEL dzieci oraz oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie przez prezesa ZUS lub KRUS.

Ile wynosi świadczenie?

Jeżeli osoba już otrzymuje emeryturę niższą niż minimalna, świadczenie uzupełni tę kwotę do wysokości najniższej emerytury. Od marca 2024 roku minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł. W przypadku osób bez prawa do emerytury, rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie równe tej kwocie.

Kiedy podwyżka świadczenia?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub KRUS sprawdzi sytuację dochodową wnioskodawcy przed przyznaniem świadczenia. Świadczenie to jest corocznie waloryzowane, więc jego wysokość może się zmieniać w kolejnych latach. Świadczenie może zostać podwyższone od 1 marca 2025 roku.

Kiedy świadczenie nie przysługuje?

Świadczenie nie będzie przyznawane, jeśli osoba została pozbawiona władzy rodzicielskiej lub jej dzieci umieszczono w pieczy zastępczej. Nie przysługuje również osobom tymczasowo aresztowanym lub odbywającym karę pozbawienia wolności, z wyjątkiem tych, którzy odbywają karę w systemie dozoru elektronicznego.

Ile osób korzysta ze świadczenia?

Od momentu wprowadzenia świadczenia w marcu 2019 roku, do końca 2023 roku skorzystało z niego około 77,8 tys. osób. Koszt programu wyniósł blisko 2,4 miliarda złotych.