Wynagrodzenie chorobowe – jak to działa po 50. roku życia?

Dla pracowników, którzy przekroczyli 50. rok życia, wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80 proc. pensji przysługuje przez pierwsze 14 dni choroby w danym roku kalendarzowym. Po upływie tego okresu, w przypadku dalszej niezdolności do pracy, świadczenie chorobowe przejmuje ZUS.

Zasiłek chorobowy dla osób po 50. roku życia – co warto wiedzieć?

Reklama

Zasiłek chorobowy dla pracowników powyżej 50. roku życia zaczyna obowiązywać od 15. dnia niezdolności do pracy. Jego wysokość wynosi 80 proc. podstawy wynagrodzenia, jednak nie jest to świadczenie wypłacane bez ograniczeń czasowych. Czas wypłacania zasiłku zależy od długości zatrudnienia oraz rodzaju umowy, na której pracownik jest zatrudniony.

Jak oblicza się wysokość zasiłku chorobowego?

Podstawa obliczania zasiłku chorobowego zależy od średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika z ostatnich 12 miesięcy. Na tej podstawie wylicza się 80 proc., które stanowi kwotę wypłacaną przez ZUS.

Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy po 50. roku życia?

Aby uzyskać zasiłek chorobowy, pracownik musi posiadać zwolnienie lekarskie. W sytuacji, gdy zasiłek wypłacany jest bezpośrednio przez ZUS, konieczne jest złożenie wniosku. Można to zrobić na kilka sposobów: osobiście w placówce ZUS, wysyłając dokumenty pocztą, bądź poprzez platformę PUE ZUS.