Polski sektor bankowy wykazuje dużą odporność na potencjalne szoki ekonomiczne – wynika z najnowszego "Raportu o stabilności systemu finansowego" opublikowanego przez Narodowy Bank Polski (NBP). Instytucja podkreśla, że banki działające w Polsce są dobrze przygotowane do absorpcji strat nawet w przypadku realizacji najbardziej pesymistycznych scenariuszy makroekonomicznych.

Największym obciążeniem dla polskich banków pozostaje ryzyko prawne związane z kredytami mieszkaniowymi we frankach szwajcarskich. Choć problem ten jest stopniowo ograniczany, nadal stanowi istotne wyzwanie dla wyników finansowych sektora.

Zaskakujące wyniki. NBP ujawnia, co niszczy polskie banki [RAPORT]

"Polski sektor bankowy pozostaje odporny na skutki materializacji potencjalnych szoków. Banki wykazują wysoką zdolność do zaabsorbowania strat nawet w skrajnie pesymistycznych scenariuszach makroekonomicznych testów warunków skrajnych. Najważniejszym źródłem obciążeń wyniku finansowego banków, choć systematycznie ograniczanym, pozostaje ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych" – wskazano w raporcie.

Reklama

Stabilność finansowa i ryzyka tradycyjne

NBP zwraca uwagę, że tradycyjne rodzaje ryzyka bankowego, takie jak ryzyko kredytowe, rynkowe czy stopy procentowej, już od dłuższego czasu nie stanowią zagrożenia dla stabilności krajowego systemu finansowego. Dwa kluczowe segmenty aktywów banków – portfel obligacji skarbowych oraz ekspozycje na rynek nieruchomości mieszkaniowych – wymagają co prawda stałego monitorowania, jednakże nie generują one zagrożeń systemowych.

NBP ocenił również jako niskie ryzyko płynności i ryzyko zarażania w polskim systemie finansowym. Wyniki testów warunków skrajnych nie wskazują na obecność w sektorze banków o poważnych słabościach, które mogłyby negatywnie wpływać na inne podmioty.

Reklama

Problem niestabilności prawnej

Największym wyzwaniem dla polskiego sektora bankowego jest jednak niestabilność systemu prawnego. W ostatnich latach zaobserwowano nieproporcjonalne obciążenia nakładane na banki w związku ze wsparciem konsumentów korzystających z ich usług.

"Kluczowym wyzwaniem dla oceny stabilności systemu finansowego pozostaje ryzyko związane z niepewnością prawną i jej przyszłymi kosztami. Obserwowana w ostatnich latach nieproporcjonalność sankcji i obciążeń nakładanych na banki w związku ze wsparciem i ochroną kredytobiorców jako konsumentów usług finansowych, negatywnie wpływa na warunki funkcjonowania banków. Może to nie tylko rzutować na sytuację finansową sektora, ale również na rynek kredytowy i w efekcie ograniczyć dostępną ofertę usług finansowych, w tym zwłaszcza dla gospodarstw domowych" – podkreśla raport.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Źródło: ISBnews, PAP