Łukasz Krasoń, wiceminister rodziny oraz rządowy pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych, zapowiedział istotne zmiany w orzeczeniach o niepełnosprawności. Przyznał, że obecny system jest niejednorodny i niespójny.
Wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń, opowiedział o nowym systemie orzekania o niepełnosprawności podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową. Krasoń zaznaczył, że chciałby, aby system został wdrożony jeszcze w obecnej kadencji rządu, i to "zdecydowanie szybciej niż później".
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Wyjaśnił, że przeprowadzono liczne analizy i przygotowano propozycje przy wsparciu partnerów społecznych. Podkreślił również, że za granicą funkcjonuje wiele interesujących rozwiązań, z których można czerpać inspirację. W jego opinii obecnie znajdujemy się w znacznie lepszej sytuacji niż pięć czy nawet dwa lata temu, głównie dzięki środkom z Unii Europejskiej. Mówimy tutaj o setkach milionów złotych, które wkrótce będą mogły zostać przeznaczone na wprowadzenie i wdrożenie nowego systemu orzecznictwa w Polsce. Dodał, że obecny system orzekania o niepełnosprawności "jest niejednorodny i niespójny".
Mamy podział na zespoły wojewódzkie, powiatowe, często osoby z tą samą niepełnosprawnością, np. w województwie mazowieckim, dostają inny stopień niepełnosprawności niż osoby w podobnej sytuacji w województwie opolskim. To nie może tak wyglądać. System powinien mieć bardziej scentralizowany nadzór, przy pełnomocniku rządu do spraw osób niepełnosprawnych. Ponadto powinien być oparty o aspekty funkcjonalne, które lepiej pozwalają nam określić indywidualne potrzeby danej osoby - wymieniał.
Podkreślił, że celem jest opracowanie takich rozwiązań, które uproszczą system, a jednocześnie sprawią, że ludzie poczują się dostrzeżeni i docenieni.
Czym jest orzeczenie o niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności to dokument potwierdzający, że dana osoba jest niepełnosprawna w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym. Orzeczenie jest wydawane przez powiatowy lub miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Rodzaje orzeczeń o niepełnosprawności
Rozróżniamy trzy rodzaje orzeczeń o niepełnosprawności:
- Orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
- Orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów,
- Orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16. roku życia.
Orzeczenie o niepełnosprawności a ulgi i świadczenia
Posiadając orzeczenie o niepełnosprawności, można ubiegać się o różne świadczenia, ulgi i uprawnienia, w tym między innymi:
- uzyskanie odpowiedniego zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej lub zakładzie pracy chronionej,
- korzystanie z przywilejów pracowniczych, takich jak dodatkowy urlop wypoczynkowy, dłuższe przerwy w pracy lub skrócony czas pracy,
- uzyskanie świadczeń opiekuńczych, dodatku mieszkaniowego i karty parkingowej,
- otrzymanie dofinansowania na turnusy rehabilitacyjne, sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, likwidację barier architektonicznych (np. montaż pochylni, usunięcie progów w budynku), likwidację barier w komunikowaniu się (np. zakup komputera), likwidację barier technicznych (np. zakup urządzenia umożliwiającego wjazd wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym do samochodu), oraz na działalność gospodarczą lub rolniczą,
- korzystanie z usług socjalnych i opiekuńczych (np. pomoc w robieniu zakupów, załatwianiu spraw urzędowych, sprzątaniu, gotowaniu), terapeutycznych i rehabilitacyjnych oferowanych przez instytucje pomocy społecznej lub organizacje pozarządowe, a także z usług pocztowych,
- korzystanie z ulg podatkowych (np. odliczenie od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne), ulg na przejazdy środkami transportu publicznego oraz w placówkach kulturalnych i sportowych.
Kto może otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności może zostać przyznane osobie spełniającej następujące kryteria:
ma ukończone 16 lat, jej sprawność organizmu jest obniżona,doświadcza trudności w wykonywaniu codziennych czynności i wymaga różnych urządzeń wspomagających, takich jak protezy, implanty ślimakowe czy osobiste pompy insulinowe, które pomagają mu w normalnym funkcjonowaniu.