Znaczny wzrost wysokości zasiłku pogrzebowego

Aktualnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł i obowiązuje od wielu lat. Jednak koszty takiej uroczystości wzrastają. Dlatego też rząd zapowiada podwyższenie tego świadczenia. Projekt ustawy trafił już do Centrum Legislacyjnego Rządu.

W poniedziałek, 29 stycznia 2024 roku, Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformował, że zasiłek pogrzebowy nie tylko wzrośnie z 4000 na 7000 zł, lecz także będzie waloryzowany.

Reklama

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała również, że pieniądze na ten cel są zabezpieczone w budżecie. Jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy nowa kwota zasiłku wejdzie w życie.

Reklama

Zasiłek pogrzebowy. Dla kogo?

Przypomnijmy, że zasiłek pogrzebowy przysługuje członkom rodziny, pracodawcom, domom pomocy społecznej, gminom, powiatom, osobom prawnym kościoła lub związku wyznaniowego oraz osobom obcy, które pokryły koszty pogrzebu osoby zmarłej.

Za członków rodziny uznaje się natomiast małżonka osoby zmarłej (także, jeśli orzeczona była separacja), rodziców, dzieci własne, ojczyma, macochę, osoby przysposabiające, dzieci przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem przez nie pełnoletności, a także dziadków oraz wnuki i osoby, nad którymi ustanowiona została opieka prawna.

Czas na złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy

Osoby, które chcą otrzymać zasiłek pogrzebowy, muszą złożyć o jego przyznanie wniosek w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której pogrzeb finansowały. Po otrzymaniu świadczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na wypłacenie tego zasiłku.

Jeżeli osoba zmarła została zidentyfikowana lub odnaleziona później niż w ciągu 12 miesięcy, wówczas ten okres liczony jest od dnia pogrzebu. W takiej sytuacji stan rzeczy powinien zostać potwierdzony odpowiednimi dokumentami. Może być to na przykład zaświadczenie z prokuratury.