Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Jak to wygląda aktualnie?
Aktualnie rodzice wcześniaków korzystają z urlopów związanych z rodzicielstwem w takim samym wymiarze, jak rodzice dzieci urodzonych w terminie. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, natomiast urlop rodzicielski – 41 tygodni.
Nie ma tutaj znaczenia, jak wcześnie urodziło się dziecko. Z tego samego wymiaru korzystają też rodzice wcześniaków „ekstremalnie skrajnych”, czyli takich, które urodziły się przed 28. tygodniem ciąży.
Jest petycja dotycząca dłuższego urlopu dla rodziców wcześniaków
W związku z tym, że zajmowanie się dziećmi urodzonymi przedwcześnie wymaga specjalnego wysiłku, aby jak najmniej wpłynęło to na ich stan zdrowia, osoby zrzeszone w organizacjach walczących o przedłużony urlop dla rodziców wcześniaków stworzyły petycję.
Petycję w sprawie wydłużenia urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków i chorych dzieci wymagających hospitalizacji złożyli na ręce ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiciele 8 organizacji rodzicielskich współpracujących w Ogólnopolskim Porozumieniu Razem dla wcześniaków, 2 organizacji działających w obszarze kardiologii dziecięcej (wspólnie z prof. Ewą Helwicz, która jest krajową konsultant w dziedzinie neonatologii i prof. Tomaszem Szczapą, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Jak możemy przeczytać na stronie Fundacji Koalicja dla wcześniaka, pod petycją podpisało się prawie 14 tys. osób, jednak jest ona wciąż aktywna, ponieważ kolejne podpisy będą powodowały presję, która może przyspieszyć wprowadzenie zmian.
Czy zmiany w zakresie urlopów dla rodziców wcześniaków zostaną wprowadzone?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyraziło poparcie dla inicjatywy przedstawionej w ustawie, zauważając konieczność zmian w tym zakresie. Spotkanie z przedstawicielami organizacji stanowi rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem zmian.
W rozmowie dla Business Insider Polska ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśla, że nie wydarzy się to natychmiast, ponieważ konieczne są w tym przypadku głębsze zmiany w prawie. Jak najbardziej jednak popiera ten pomysł.
Prace ruszają już teraz. W departamentach odpowiedzialnych za rynek pracy, prawo pracy i politykę rodzinną prowadzone są analizy możliwych ograniczeń i rozwiązań tak, żeby podążać w zgodzie z prawem międzynarodowym, by nie ograniczać prawa kobiet do urlopu macierzyńskiego, ani tych, które są mamami wcześniaków – powiedziała ministra.
W pracach nad zmianami w urlopach macierzyńskich mają wziąć udział nie tylko przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, lecz także lekarze, neonatolodzy, politycy związani z ochroną zdrowia i inni eksperci. Dlatego też prace mogą zająć dużo czasu, ponieważ problem musi zostać odpowiednio przeanalizowany.
Aktualnie rozpatrywanym rozwiązaniem jest przedłużenie urlopu macierzyńskiego w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie. Zostaną również przeanalizowane rozwiązania wprowadzone w innych krajach i być może najlepsze z nich zostaną inspiracją dla polskich zmian.