Żołędzie. Gdzie szukać?

Żołędzie, czyli owoce dębu, kojarzą się z jesienią, spacerami po parku i ludzikami robionymi przez najmłodszych. Są – obok kasztanów – jednymi z najpopularniejszych jesiennych zbiorów.

Dojrzałe owoce dębu spadają w październiku. Są twarde, owalne i brązowe. Mają charakterystyczną szypułkę przypominającą beret lub kapelusz. Możemy spotkać je przede wszystkim w parkach i lasach.

Reklama

Skup żołędzi. Gdzie sprzedać żołędzie?

Wiele osób nie wie, że żołędzie można zbierać w celach zarobkowych – tak samo jak kasztany. W całym kraju znajdują się skupy żołędzi. Ich ofert najlepiej poszukać na znanych serwisach ogłoszeniowych.

Warto dodać, że żołędzie zbiera również wiele ogrodów zoologicznych, aby zapewnić swoim mieszkańcom zapasy pożywienia na zimę. W tym przypadku jednak miejsca te nie prowadzą skupów, a jedynie przyjmują dobrowolne dary.

Reklama

Czy warto zbierać żołędzie? Jaka jest stawka za kilogram żołędzi?

Ceny za kilogram żołędzi w skupach są obecnie odrobinę wyższe od tych ubiegłorocznych. Uzależnione są od konkretnej lokalizacji oraz zapotrzebowania na żołędzie w danym regionie.

Średnia cena za 1 kg żołędzi w skupie to 4,50 zł. W niektórych częściach kraju stawki wynoszą jedynie 4 zł, natomiast w innych sięgają 5 zł. Niektóre skupy oferują dojazd do klient i odbiór zebranych żołędzi. Należy mieć na uwadze, że wspomniane punkty prowadzą najczęściej skup ilości hurtowych. Jeżeli jednak uda nam się zebrać 100 kg żołędzi, mamy szansę zarobić nawet 500 zł.

Warto przed rozpoczęciem zbierania skontaktować się z wybranym skupem i dowiedzieć się, jakie ma wymagania dotyczące żołędzi i ich ilości. Należy także pamiętać o tym, że skupy przyjmują wyłącznie świeże i nieuszkodzone owoce dębu.

Okazuje się więc, że zbieranie żołędzi może być bardziej opłacalnym zajęciem od poszukiwania kasztanów. W przypadku kasztanów cena za kilogram oscyluje w okolicy 1.50 zł. Oczywiście należy wziąć pod wagę wielkość żołędzi, które są zdecydowanie mniejsze od kasztanów. Jeśli jednak uda nam się znaleźć skupisko przynajmniej kilku dużych dębów – możemy szybko zapełnić koszyki żołędziami.

Jakie właściwości mają żołędzie? W jakim celu skupuje się żołędzie?

Żołędzie mają – podobnie jak kasztany – wiele właściwości i znajdują szerokie zastosowanie. Zawierają wiele witamin (w tym przede wszystkim witaminy A i E) oraz składników odżywczych takich jak żelazo i potas. Są również źródłem przeciwutleniaczy (antyoksydantów), które usuwają z organizmu tak zwane wolne rodniki, spowalniają procesy starzenia i chronią przed nowotworami. Warto jeszcze dodać, że żołędzie nie zawierają glutenu.

Żołędzie są jadalne, jednak nie powinno się ich spożywać na surowo. Produkuje się z nich mąkę i kawę, a nawet alkohol. Żołędzie są również doskonałym pokarmem na zimę dla zwierząt leśnych takich jak sarny, dziki czy żubry. Ponadto w szkółkach leśnych i na plantacjach z żołędzi wysiewa się nowe drzewa.