Kto może ponownie przeliczyć emeryturę?

Może to zrobić każdy emeryt, ale nie dla każdego będzie to opłacalne. Wniosek o przeliczenie emerytury warto złożyć jeśli:

  • przy składaniu wniosku o emeryturę nie dysponowaliśmy wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które można uwzględnić przy obliczaniu świadczenia
  • obecnie możemy udokumentować zarobki za lata sprzed przejścia na emeryturę, lub po przyznaniu świadczenia
  • po przyznaniu świadczenia pracowaliśmy lub opłacaliśmy składki ZUS
Reklama
Reklama

Ponowne przeliczenie emerytury ze względu na długość życia

Wysokość emerytury jest wyliczana na podstawie tabeli średniego dalszego trwania życia. Główny Urząd Statystyczny publikuje je każdego roku pod koniec marca. Średnia podana jest w miesiącach. Tegoroczne dane obowiązują dla osób przechodzących na emeryturę od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.

W porównaniu do poprzedniego roku średnia długość życia wzrosła o 15,4 miesiąca w przypadku 60-latków i o 13,8 miesiąca u osób w wieku 65 lat. W latach 2021 i 2022 średnia długość życia był niższa przez skutki pandemii.

Kiedy przeliczenie emerytury najbardziej się opłaca?

Z tego wynika, że osoby, które nabyły prawa emerytalne między kwietniem 2022 a marcem 2023, mogą zyskać najwięcej. Jeśli więc mamy prawo do skorzystania z tablic z tamtego okresu, warto to zrobić.

Średnia długość życia nie powróciła jednak nadal do czasu sprzed pandemii. Aktualnie jest krótsza o około 7 miesięcy.

Warto dodać, że tablice mają zastosowanie u osób, których emerytury są wyliczane według nowych zasad, czyli urodzonych po 1 stycznia 1949 r. W przypadku osób starszych przeliczenie emerytury jest możliwe tylko jeśli już po otrzymaniu emerytury nadal opłacali składki, czyli nadal pracowali albo uzyskali nowe dokumenty o okresach składkowych, których wcześniej nie posiadali.

W jaki sposób przeliczana jest emerytura?

Reklama

Nowe składki, które udokumentujemy w ZUS zostają podzielone przez aktualną średnią długość życia, obowiązującą w dniu złożenia wniosku. Dotyczyć to będzie tylko składek naliczonych już po przejściu na emeryturę. Przy czym składki te podlegają waloryzacji.

Wniosek można złożyć od razu, gdy emeryt zakończy okres dodatkowego zatrudnienia. Natomiast osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pracują, mogą to zrobić dopiero po roku.

Osoby, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie przeszły na emeryturę, będą miały wyliczone świadczenie według tablic aktualnych. Jednak mają prawo skorzystać również z tablic z okresu, w którym nabyły prawo do emerytury, o ile są dla nich korzystniejsze. Podobnie ci, którzy mimo złożenia wniosku o emeryturę, jej nie pobierali. Oni również mają prawo przeliczenia na korzystniejszych zasadach.

Natomiast jeśli emeryt uzyskał dokumenty poświadczające pracę przed 1999 rokiem, wtedy ponownie zostanie przeliczony kapitał początkowy.

Ponowne przeliczenie emerytury dla kobiet wychowujących dzieci

Nad przeliczeniem emerytury powinny zastanowić się również kobiety, które przed 1999 r. wychowywały dzieci. Wtedy za urlop wychowawczy obowiązywał niższy kapitał początkowy.

Dlatego ponowne przeliczenie kapitału początkowego emerytury może być opłacalne. Do kapitału początkowego można zaliczyć do sześciu lat urlopu wychowawczego.