Już w przyszłym tygodniu na konta seniorów trafią pierwsze przelewy z ZUS z październikowymi świadczeniami. Należy się spodziewać, że kwota będzie dużo niższa niż we wrześniu. Powodem jest wypłacona we wrześniu tzw. czternasta emerytura.

Reklama

Przelewy z ZUS w październiku inne niż we wrześniu

We wrześniu seniorzy otrzymali dodatkową wypłatę w postaci tzw. 14-stki. Pierwotnie miała ona wynieść 1588,44 zł brutto, ale ostatecznie podjęto decyzję, by wyniosła 2650 zł brutto. Taką kwotę otrzymały osoby, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto.

Wysokość emerytury w październiku

Czternastki są wypłacane raz w roku. W październiku seniorzy dostaną już tylko emeryturę, bez dodatku. W październiku wysokość przelewów z ZUS będzie więc dużo niższa. O ile osoba, która otrzymuje emeryturę w wysokości 1600 zł brutto we wrześniu dostała ponad 3650 zł, o tyle w październiku dostanie przelew w wysokości 1456 zł.

Co czeka emerytów w kolejnych miesiącach?

Emerytury, które zostaną wypłacone w październiku będą przyznawane w takiej samej wysokości do końca lutego. W marcu nastąpi waloryzacja.

Wiele wskazuje jednak na to, że w 2024 roku waloryzacja emerytur będzie niższa niż w 2023 i w kolejnych kilku latach będzie systematycznie się obniżać. Mniejsza inflacja oznacza z kolei mniejszy wzrost emerytury. Waloryzacja emerytur w 2024 roku może wynieść ok. 12,3 proc., podczas gdy w 2023 roku wyniosła 14,4 proc.

Z kolei w kwietniu będzie przyznawana trzynastka. Wyniesie tyle samo, co minimalna emerytura, czyli 1783, 82 zł brutto. Kwota netto będzie jednak dużo niższa, bo trzeba będzie zapłacić dodatkowo 9 proc. składkę zdrowotną oraz podatek PIT.

W 2024 roku będą, podobnie jak w tym roku, wypłacane również tzw. czternastki.