Czym jest ryczałt energetyczny i komu przysługuje?

Część emerytów i rencistów może skorzystać z dodatków do emerytury lub renty w postaci ryczałtu lub ekwiwalentu. Jednym z takich dodatków jest ryczałtenergetyczny.

Ryczałtenergetyczny to dodatek pieniężny do emerytury lub renty. Pozwala on obniżyć koszty związane z opłatami za energię elektryczną, cieplną i gazową. Jak podaje portal ZUS.pl, ryczałtenergetyczny przysługuje:

Reklama
  • kombatantom oraz innym osobom uprawnionym
  • żołnierzom zastępczej służby wojskowej, którzy byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych
  • wdowom i wdowcom - emerytom i rencistom pozostałym po kombatantach oraz innych osobach uprawnionych
  • wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, która pobierają emeryturę lub rentę.

Ryczałt energetyczny: Ile wynosi?

Wysokość ryczałtu energetycznego jest ogłaszana w formie komunikatu przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w terminie do 7 dnia roboczego lutego każdego roku. Komunikat ten publikowany jest w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Nowa stawka obowiązuje od 1 marca danego roku.Nowa, wyższa kwota ryczałtu energetycznegowynosi 299,82 zł. Stawka ta obowiązuje od 1 marca 2024 do 28 lutego 2025 roku.

Jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać ryczałt energetyczny?

Aby otrzymać dodatek w postaci ryczałtu energetycznego, należy złożyć wniosek ZUS-ERK do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wniosek ten dostępny jest TUTAJ oraz w formie papierowej w placówkach ZUS. Należy dołączyć do niego:

  • stwierdza okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych,
  • potwierdza uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców,
  • w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych: zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, które potwierdza okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej
  • w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych: zaświadczenie właściwego organu wojskowego.