Z końcem kwietnia minął termin na składanie deklaracji podatkowych. Dla wielu "życzliwych" jest to okazja do zemsty, bądź zrobienia na złość znajomym, rodzinie, przyjaciołom, sąsiadom, pracodawcom, czy właścicielom sklepów, w których donosiciel robi zakupy.

Reklama

Donosy od podatników

Jak wskazał Kurier Lubelski, do urzędów skarbowych w województwie lubelskim w 2023 r. wpłynęło 1 tys. 576 donosów od podatników. Grzegorz Głowala z Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie podkreślił, że liczba donosów nasila się zwykle po świętach, bądź po większych uroczystościach rodzinnych takich jak wesela, komunie czy chrzciny. Każdy z donosów musi być poddany szczegółowej analizie. Tylko niewielki odsetek donosów znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Lublinie Michał Deruś przekazał, że mimo, iż większość z nich nie znajduje potwierdzenia, to istnieją przypadki, w których dzięki zgłoszeniom udało się ujawnić i potwierdzić nieprawidłowości.

Najczęstsze donosy

Donosy najczęściej dotyczą usług bądź prowadzenia sprzedaży bez zarejestrowanej działalności gospodarczej, a także zatrudniania pracowników bez jakiejkolwiek umowy - na czarno. Ponadto zgłaszane są także zakupy samochodów i mieszkań z nieznanych środków finansowych. Wśród donosów znajdują się także te, które dotyczą nielegalnego wynajmowania mieszkań oraz nieodprowadzanie podatków.