Doradcy podatkowi, w tym Krajowa Rada Doradców Podatkowych pracują nad zmianami umożliwiającymi wprowadzenie ulgi na bezpieczeństwo.

Czym będzie

Jeden z pomysłodawców inicjatywy legislacyjnej, doradca podatkowa Patryk Kozioł poinformował, że ulga na bezpieczeństwo ma na celu zwiększenie poziomu poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli. Ma być skierowana zarówno do przedsiębiorców jak i do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Rozwiązanie pozwoli na odliczenie kosztów kwalifikowanych związanych z poprawą szeroko rozumianego bezpieczeństwa - zapowiedział Kozioł.

Reklama

Ulga dla osób fizycznych

Projekt ulgi dotyczy możliwości odliczenia od dochodu maksymalnej kwoty 1000 PLN rocznie na realizację działań związanych z poprawą bezpieczeństwa osobistego i publicznego. Realna korzyść podatkowa wyniesie generalnie 120 PLN rocznie, w zależności od wielkości zarobków. Maksymalnie może wynieść 320 PLN rocznie.

Ulga dla przedsiębiorców

Projekt ulgi dotyczy możliwości odliczenia wydatków kwalifikowanych podobnie jak to ma miejsce w uldze B + R, tj. dodatkowe odliczenie wydatków stanowiących koszt kwalifikowany w wysokości 100 proc., rozliczanych w zeznaniu rocznym na realizację działań związanych z poprawą bezpieczeństwa osobistego i publicznego. Ulga dla bezpieczeństwa ma być dostępna dla przedsiębiorców:

  • opodatkowanych skalą, podatkiem liniowym, ryczałtem - PIT;
  • podatników CIT.

Co będzie można odliczyć?

Wśród zgłoszonych propozycji, są m.in. szkolenia z pierwszej pomocy, obsługi broni, cyberbezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, przysposobienia obronnego, zakup specjalistycznego sprzętu, który jest niezbędny do realizacji szkoleń. Pomysłodawcy są otwarci na kolejne propozycje.

Konsultacje

Trwają konsultacje dotyczące projektu ulgi na bezpieczeństwo. Swoje pomysły można przekazywać do końca maja 2024 r. W tym celu powstały dwie ankiety: jedna dla obywateli - ulga na bezpieczeństwo dla osób fizycznych, a druga dla przedsiębiorców. Szczegółowe informacje na temat ulgi można znaleźć w I wydaniu Kwartalnika Doradca Podatkowy (1/2024).