Zgodnie z wynikami badań zrealizowanych przez Narodowy Bank Polski, do posiadania karty kredytowej przyznaje się 17% ankietowanych Polaków. Jednocześnie część osób z tego grona deklaruje, że owszem kartę posiada, jednak z niej aktywnie nie korzysta, a tym samym nie posiłkuje się powiązanymi z nią profitami. Jakie korzyści możemy wyróżnić?

Reklama

Spełnij marzenia, wybierz najkorzystniejszą kartę kredytową

Zabezpieczenie płynności

Karta kredytowa to doskonałe narzędzie zabezpieczenia płynności finansowej nawet w nagłych sytuacjach, wymagających poniesienia nieprzewidzianych wydatków. Środki przyznane w ramach limitu kredytowego dostępne są natychmiast, więc umożliwiają błyskawiczną reakcję, tj. możliwość dysponowania dodatkową gotówką bez konieczności załatwiania dodatkowych formalności związanych z uzyskaniem np. kredytu gotówkowego.

Darmowy kredyt

Reklama

Karta kredytowa może, ale nie musi być droga. Wystawcy kart konkurują ze sobą, więc oferują coraz to nowsze propozycje, w których koszty wydania i użytkowania karty mogą zostać zredukowane nawet do zera.

Dodatkową opłatą są oczywiście odsetki od wykorzystanego limitu kredytowego. Te zostaną naliczone dopiero w momencie, gdy przekroczymy tzw. okres bezodsetkowy. Jeśli jednak spłacimy w nim zadłużenie, to będzie ono zupełnie bezkosztowe. Wprawdzie okres bezodsetkowy nie jest specjalnie długi, ale dotyczy to również np. pożyczek „chwilówek”, za które trzeba już sporo zapłacić.

Reklama

Aktywność popłaca

Banki w różnoraki sposób motywują swoich klientów do korzystania z kart kredytowych. Organizują specjalne programy lojalnościowe i konkursy. Dobrym przykładem jest tu np. trwająca obecnie loteria Banku Zachodniego WBK. Jej uczestnicy mają szansę na wygranie m.in. bonów o różnej wartości, przy czym losy loterii przyznawane są za np. zawarcie umowy o kartę kredytową, zwiększenie jej limitu czy dokonanie transakcji bezgotówkowej przy jej użyciu.

Realne oszczędności

Wykorzystanie karty kredytowej może być jednak powiązane również z osiąganiem realnych oszczędności. Te mogą być generowane w ramach przypisanego do karty programu moneyback – część wydatków wraca na konto, a także programów zniżkowo-rabatowych oferowanych przez partnerów wydawcy karty. Tu dobrym przykładem jest oferta kart kredytowych Citibank. Ich posiadacze mogą w skali roku zyskać nawet 200 zł w ramach moneyback, a także wypracowywać oszczędności korzystając z oferowanych im zniżek. Wysokość korzyści finansowych jest w tym przypadku uzależniona od naszych przyzwyczajeń oraz wysokości kwot transakcji. Nie zmienia to jednak faktu, że podawane przez Citibank przykłady zniżek dotyczą blisko 5 000 punktów handlowo – usługowych, w tym np. -10% w Tatuum, -50% w StenaLine, -30% w HRS czy -25% w AXA Direct.

Porównaj karty kredytowe – wybierz najlepiej oprocentowaną!

Jak pokazują powyższe przykłady, karta kredytowa nie musi być kulą u nogi jej posiadacza. Wystarczy jedynie odpowiednio ją dobrać i umiejętnie się nią posługiwać, by stała się wyjątkowo pomocnym narzędziem. Daje ona okazje do nabycia dodatkowych oszczędności, zręczniejszego zarządzania własnym budżetem, korzystania z programów lojanościowych, bonusów i specjalnych usług. Warto jednak pamiętać, że we wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. W przeciwnym wypadku można wpędzić się w niepotrzebne długi...