Prawo do emerytury w Polsce ma każdy Polak i Polka. To świadczeniez Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje każdemu, kto ukończył wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kolejnym warunkiem jest, by opłacił przynajmniej jedną składkę na ubezpieczenia społeczne lub emerytalno-rentowe.
Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Kto ją pobiera?
Częstym pytaniem, jakie zapewne wiele osób sobie zadaje jest to, ile wynosi najwyższa emerytura, które jest wypłacana w Polsce przez ZUS. Z ustaleń o2.pl wynika, że otrzymuje ją mieszkaniec Śląska. Mężczyzna ten pracował przez 67 lat. Rekordowe świadczenie pobiera na Śląsku a dokładnie wypłaca mu je Oddział ZUS znajdujący się w Zabrzu.
Najwyższa emerytura w Polsce wyniosła 48,7 tys. zł i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat. (Oddział ZUS w Zabrzu) - mówi w rozmowie z portalem o2.pl Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS.
Nie tylko mężczyzna ze Śląska. Oto kolejni emeryci z dużą kwotą świadczenia z ZUS
To jednak nie jest jedyny emeryt, który może pochwalić się tak imponującą kwotą emerytury. Kolejny mieszka na Mazowszu. On z kolei z I Oddziału ZUS w Warszawie dostaje 40,8 tys. złotych brutto miesięcznie. Na emeryturę przeszedł mając 85 lat i 8 miesięcy. Pracował przez 60 lat. Na trzecim miejscu emerytalnego podium znalazła się kobieta. Seniorka z woj. kujawsko-pomorskiego pobiera 37,9 tys. zł brutto.
Świadczenie pobiera kobieta, która na swoją emeryturę pracowała 61 lat, kończąc karierę zawodową w wieku 81 lat - przekazała o2.pl Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. kujawsko-pomorskim.