O nowym podatku poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podatek obejmie firmy, których roczne przychody przekraczają 750 milionów euro, a jego celem jest zwiększenie sprawiedliwości w opodatkowaniu dużych międzynarodowych korporacji. Co więcej, podatek ma też zapobiegać przenoszeniu przez korporacje dochodów do krajów o niższym opodatkowaniu w celu zmniejszenia wysokości obciążeń podatkowych​.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Nowy podatek – z czego wynika?

Nowy podatek wyniesie minimum 15 proc. i będzie dotyczył spółek matek i ich lokalnych podmiotów zależnych. To oznacza, że dotknie setek globalnych grup kapitałowych, których jednostki operacyjne znajdują się w Polsce. Globalny podatek minimalny stanowi jeden z elementów inicjatywy o nazwie Pillar 2. Została ona powołana by przeciwdziałać agresywnym praktykom podatkowym. Dzięki wprowadzeniu podatku w ponad 140 krajach, OECD chce wyrównać warunki na rynku globalnym i zmniejszyć wyłudzenia podatkowe.

Reklama

Nie tylko podatki. Czym są granty gotówkowe?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje jednak zrekompensować firmom potencjalnie mniejszą atrakcyjność inwestycyjną. Zamiast dotychczasowych zwolnień podatkowych chce wprowadzić granty gotówkowe w oparciu o różnorodne kryteria, w tym m.in. skalę czy lokalizację inwestycji. System grantów pozwoli wspierać strategiczne inwestycje, a co za tym idzie - zwiększyć konkurencyjność Polski i przyciągnąć innowacyjne projekty.

Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego może przynieść Polsce także korzyści w postaci większych wpływów do budżetu państwa, a bardziej transparentny i jednolity system podatkowy może sprawić, że nasz kraj będzie się cieszył większym zainteresowaniem inwestycjami.