Nieprawidłowe rozliczanie się ze skarbówką może słono kosztować. Teraz fiskus zabrał się za kontrole osób, które zajmują się tzw. wynajmem krótkoterminowym. O sprawie napisała serwis Wyborcza.biz.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Wynajem krótkoterminowy to forma najmu nieruchomości, która zazwyczaj obejmuje okres od kilku dni do kilku tygodni. Ten rodzaj wynajmu jest szczególnie popularny w branży turystycznej oraz wśród osób podróżujących służbowo, ponieważ oferuje dużą elastyczność i wygodę.

Reklama

Kolejne kontrole Polaków

Osoby, które wynajmują swoje mieszkania i lokale za pośrednictwem takich platform jak Booking oraz Airbnb w przypadku gdy nieprawidłowo rozliczali się ze skarbówką mogą zapłacić zaległe podatki nawet za 5 lat wstecz. Kwoty mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tys. złotych.

Fiskus rozpoczął intensywne kontrole w tym zakresie. W opinii urzędników wiele osób zajmujących się wynajmem krótkoterminowym przez lata nieprawidłowo rozliczało się z Urzędem Skarbowym.

Jak poinformował serwis Wyborcza.biz jedną z osób, która pracuje na etacie a dodatkowo wynajmuje dwa domy nad polskim morzem jest p. Andrzej, który nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej co oznacza, że od wynajmowanych lokali płacił ryczałt jako osoba prywatna. Mężczyzna trafił na cel fiskusa, który stwierdził że powinien płacić podatek jako firma. Tym samym grozi mu spłata zaległych podatków za 5 lat wstecz, czyli – jak twierdzi mężczyzna - nawet 20-30 tys. zł.

Niejasne przepisy

Reklama

Zdaniem ekspertów, w błąd mogą wprowadzać niejasne przepisy, które nie określają jednoznacznie w jakich przypadkach należy zakładać firmę, a kiedy działalność nie jest wymagana. Według części ekspertów, osoby zajmujące się tzw. najmem krótkoterminowym powinny zakładać firmy, co nie jest wymagane w przypadku zwykłego, długoterminowego najmu mieszkań. Jest to zbieżne z opinią urzędów skarbowych.

Wkrótce kontroli może być więcej. W Polsce od lipca działa dyrektywa DAC7. Nakłada ona na platformy sprzedaży internetowej, takie jak Booking czy Airbnb, obowiązek dostarczania informacji do Urzędu Skarbowego. Dane za lata 2023 i 2024 trafią do urzędów skarbowych najprawdopodobniej w styczniu.