Nowe przepisy Ministerstwa Rolnictwa nakładają obowiązek rejestracji każdego psa i kota w specjalnej bazie danych. Celem jest stworzenie centralnego rejestru, który umożliwi szybkie ustalenie właściciela zaginionego lub porzuconego zwierzęcia. Zgodnie z projektem ustawy, samo oznaczenie zwierzęcia czipem nie będzie wystarczające.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Nowe regulacje obejmą zarówno zwierzęta urodzone po wejściu w życie ustawy, jak i starsze osobniki, w przypadku ich sprzedaży lub oddania do schroniska. Właściciele będą mieli możliwość dobrowolnego oznakowania i zarejestrowania już posiadanych zwierząt, jednak koszty tego zabiegu poniosą sami.

Nowy obowiązek dla właścicieli zwierząt domowych. Mikroczip dla psa i kota

Reklama

Wiele osób decyduje się na zaczipowanie swoich psów, by zwiększyć szanse na odnalezienie zwierzęcia w przypadku zaginięcia. Jednak dotychczasowe rozwiązania opierały się na prywatnych bazach danych. Ministerstwo Rolnictwa chce stworzyć ogólnodostępny rejestr (KROPiK), w którym znajdą się informacje o wszystkich zaczipowanych psach i kotach w Polsce.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek oznakowania i rejestracji psów oraz kotów. Oznacza to, że wszystkie psy urodzone po dacie podanej w oficjalnym komunikacie, a także wszystkie psy i koty, które są sprzedawane, kupowane lub przebywają w schronisku, muszą zostać zaopatrzone w elektroniczny czip i zarejestrowane w odpowiedniej bazie danych. Chociaż rejestracja w Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów będzie bezpłatna, to niezbędnym pierwszym krokiem będzie wszczepienie zwierzęciu mikroczipu.

Za mikroczip zapłacą właściciele zwierząt

Zgodnie z nowymi przepisami, właściciele psów i kotów będą zobowiązani do pokrycia kosztów czipowania swoich zwierząt oraz rejestracji w Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Maksymalna wysokość tych opłat zostanie określona przez Ministerstwo Rolnictwa. Weterynarz, który wykona zabieg czipowania i przeprowadzi rejestrację, będzie uprawniony do pobrania odpowiedniej opłaty.

Koszt wszczepienia mikroczipu zwierzęciu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Cena zależy od konkretnego gabinetu weterynaryjnego oraz lokalizacji. Chociaż na chwilę obecną nie planuje się rządowych dopłat do tego zabiegu, warto zwrócić uwagę na lokalne inicjatywy. Wiele samorządów regularnie organizuje akcje bezpłatnego czipowania zwierząt.

Kara za brak identyfikacji i rejestracji zwierzęcia

Inspekcja Weterynaryjna, policja i straż miejska będą sprawdzać, czy psy i koty mają czipy i są zarejestrowane w KROPiK. Jeśli podczas wizyty u weterynarza okaże się, że zwierzę nie spełnia tych wymogów, lekarz będzie zobowiązany do poinformowania o tym właściciela i przypomnienia mu o obowiązku rejestracji zwierzęcia.

Nowa ustawa przewiduje kary za niezarejestrowanie zwierzęcia lub brak mikroczipa. Jeśli ktoś nie spełni tych obowiązków, może otrzymać mandat w wysokości do 500 zł lub grzywnę, której wysokość ustali sąd, ale nie może przekroczyć 5000 zł.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowe przepisy dotyczące identyfikacji zwierząt domowych wejdą w życie etapami. Od konkretnej daty wszystkie nowo urodzone psy i koty, a także zwierzęta trafiające do schronisk lub sprzedawane, będą musiały zostać oznaczone czipem i zarejestrowane w KROPiK. Po roku od tego momentu właściciele, którzy nie dopełnią tych formalności, mogą zostać ukarani.

Głównym celem nowych przepisów jest zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt. Obowiązek czipowania i rejestracji dotyczy przede wszystkim nowych zwierząt, a nie tych, które już mieszkają z właścicielami. Jednak właściciele obecnych pupili mogą dobrowolnie wprowadzić dane swoich zwierząt do systemu, nawet jeśli są już zarejestrowane gdzie indziej.

Ministerstwo, biorąc pod uwagę dobro zwierząt, postanowiło wprowadzać nowe przepisy stopniowo. Choć samorządy były zainteresowane natychmiastowym objęciem obowiązkiem wszystkich psów i kotów, obawiano się, że takie rozwiązanie mogłoby prowadzić do wzrostu liczby porzuconych zwierząt. Dlatego zdecydowano się na bardziej ostrożne podejście, które pozwoli na stopniowe przystosowanie się właścicieli do nowych przepisów. W perspektywie długoterminowej wszystkie psy i większość kotów będzie musiała posiadać identyfikator zarejestrowany w KROPiK.

Ministerstwo Rolnictwa i Cyfryzacji obecnie pracuje nad uruchomieniem Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). System ten będzie musiał zostać zintegrowany z europejskimi bazami danych w przypadku przyjęcia projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego. Rząd planuje przyjąć projekt ustawy o KROPiK jeszcze w tym roku.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium