Dodatek pielęgnacyjny to wsparcie finansowe przeznaczone dla osób, których stan zdrowia wymaga szczególnej opieki. Najczęściej korzystają z niego seniorzy powyżej 75. roku życia.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Dodatek pielęgnacyjny - dla kogo?

Reklama

ZUS przyznaje dodatek pielęgnacyjny osobom, które nie są w stanie samodzielnie się zaopiekować, niezależnie od wieku. Wystarczające jest potwierdzenie niezdolności lub ograniczonej zdolności do samodzielnej egzystencji. Choć wniosek jest niezbędny, seniorzy powyżej 75. roku życia otrzymują świadczenie z urzędu.

Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 roku o dodatku pielęgnacyjnym, świadczenie to przysługuje osobom, które ukończyły 75. rok życia lub zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny

Reklama

Osoby ubiegające się o dodatek pielęgnacyjny z powodu niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji muszą złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem lekarskim OL-9 potwierdzającym ten stan. Ponadto, aby otrzymać dodatek, konieczne jest posiadanie prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego ustalonego przez ZUS wynosi 324,39 zł. Świadczenie to jest waloryzowane co roku w marcu. Aktualna kwota dodatku będzie obowiązywać do 28 lutego 2025 roku.

Kiedy ZUS nie wypłaci dodatku pielęgnacyjnego?

ZUS wstrzymuje wypłatę dodatku pielęgnacyjnego, jeśli osoba uprawniona przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym dłużej niż 14 dni w ciągu miesiąca.

Dodatek pielęgnacyjny to nie to samo, co zasiłek pielęgnacyjny

Osoby pobierające dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty nie mają prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Te dwa świadczenia wzajemnie się wykluczają.

Dodatek pielęgnacyjny

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie pieniężne, które przysługuje osobie pobierającej emeryturę lub rentę, jeśli spełnia określone warunki. Jego celem jest częściowe pokrycie kosztów związanych z koniecznością korzystania z pomocy innych osób w codziennym życiu. Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny, należy spełnić co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • Całkowita niezdolność do pracy i do samodzielnej egzystencji: Oznacza to, że osoba nie jest w stanie wykonywać żadnej pracy zarobkowej i potrzebuje stałej opieki.
  • Ukończenie 75 lat życia: Osoby, które ukończyły 75 lat, mają prawo do dodatku pielęgnacyjnego niezależnie od stopnia niepełnosprawności.

Dodatek pielęgnacyjny przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie złożonego wniosku.

Zasiłek pielęgnacyjny

Natomiast zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie pieniężne przyznawane osobom, które wymagają stałej opieki ze względu na niepełnosprawność lub podeszły wiek. Jego celem jest częściowe pokrycie kosztów związanych z zapewnieniem tej opieki. Zasiłek pielęgnacyjny mogą otrzymać:

  • Niepełnosprawne dzieci: Dzieci do 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.
  • Osoby niepełnosprawne powyżej 16. roku życia: Osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
  • Osoby, które ukończyły 75 lat.

Oprócz powyższych kryteriów, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny, należy spełnić dodatkowe warunki określone w przepisach. Zazwyczaj dotyczy to między innymi:

  • Niepełnosprawność uniemożliwiająca samodzielną egzystencję: Oznacza to, że osoba wymaga pomocy innych w codziennych czynnościach, takich jak jedzenie, ubieranie się, czy utrzymanie higieny.
  • Brak możliwości uzyskania odpowiedniej opieki od członków rodziny.

Zasiłek pielęgnacyjny to forma pomocy wypłacana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium