Obecnie ulga termomodernizacyjna jest dostępna dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, zarówno wolnostojących, jak i w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej. W najbliższym czasie należy spodziewać się zmian w zasadach przyznawania tego świadczenia, o czym poinformowało Ministerstwo Finansów.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Na czym polega termomodernizacja?

Termomodernizacja to proces, który ma na celu:

  • Zmniejszenie rachunków za ogrzewanie: Poprzez lepsze izolowanie budynku, ciepło dłużej zostaje wewnątrz, co oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu.
  • Ograniczenie strat energii: Dzięki modernizacji systemów grzewczych i poprawie izolacji, mniej energii ucieka w trakcie transportu do budynków.
  • Zmianę źródła ciepła: Zamiana tradycyjnych kotłów na bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne.
  • Podłączenie do sieci ciepłowniczej: W niektórych przypadkach korzystniejsze może być podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, co często wiąże się z niższymi kosztami ogrzewania.

Kiedy można odliczyć wydatki na ulgę termomodernizacyjną?

Aby odliczyć wydatki na ulgę termomodernizacyjną, muszą być spełnione następujące warunki:

  • Rodzaj wydatków: Wydatki muszą być ściśle określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju. Oznacza to, że muszą dotyczyć konkretnych materiałów budowlanych, urządzeń lub usług związanych bezpośrednio z termomodernizacją budynku.
  • Okres realizacji: Całe przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zakończone w ciągu trzech kolejnych lat, począwszy od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
  • Dokumentacja: Musisz posiadać prawidłową fakturę VAT, wystawioną przez firmę, która jest czynnym płatnikiem podatku VAT.
  • Brak innych źródeł finansowania: Wydatki nie mogą być finansowane lub dofinansowywane z żadnych funduszy ekologicznych, takich jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska czy wojewódzkie fundusze. Również wszelkie zwroty poniesionych kosztów wykluczają możliwość skorzystania z ulgi.
  • Brak podwójnego odliczenia: Wydatków nie można było wcześniej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, odliczyć na podstawie ryczałtu czy uwzględnić przy innych ulgach podatkowych.

W skrócie: Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, wydatki muszą być ściśle związane z ociepleniem budynku, udokumentowane fakturą VAT i nie mogą być finansowane z innych źródeł. Całe przedsięwzięcie musi być zakończone w określonym czasie, a wydatki nie mogą być podwójnie odliczane.

Duża zmiana w podatkach i uldze termomodernizacyjnej

Warunkiem koniecznym do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej jest posiadanie faktury VAT wystawionej przez podmiot wykonujący prace termomodernizacyjne. Jak podaje gazeta "Fakt", problem pojawia się w sytuacjach, gdy w przedsięwzięcia termomodernizacyjne zaangażowane są jednostki samorządu terytorialnego, które otrzymują bezpośrednią płatność od podatnika.

Problem polegał na tym, że gminy nie zawsze są czynnymi podatnikami VAT i nie mogą wystawić faktury. W konsekwencji, podatnicy dokonujący płatności na rzecz gminy w ramach projektów termomodernizacyjnych byli pozbawieni możliwości skorzystania z ulgi. Ministerstwo Finansów zapowiedziało nowe przepisy, które mają umożliwić odliczenie ulgi na podstawie dowodu wpłaty na rzecz gminy. Nie podano jednak jeszcze dokładnej daty.

Jak podaje "Fakt", w roku podatkowym 2022 z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało 440 tysięcy podatników. Średnia kwota odliczenia wyniosła ponad 18,6 tysiąca złotych na osobę, co przełożyło się na obniżenie należnego podatku o ponad 2 tysiące złotych.

Reklama

Maksymalna kwota odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53 000 złotych na jednego podatnika, a w przypadku małżeństwa może sięgnąć nawet 106 000 złotych. Taki budżet pozwala na kompleksową termomodernizację domu, obejmującą m.in. ocieplenie, wymianę stolarki okiennej, instalację pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Maksymalna oszczędność podatkowa dla małżeństwa rozliczającego się według drugiej stawki podatku może wynieść 33 920 złotych.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium