Pracujący seniorzy, którzy świadomie nie pobierają emerytury, są uprawnieni do zastosowania zerowej stawki podatku dochodowego PIT.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Czym jest zerowy PIT?

Zerowy PIT to potoczna nazwa ulgi podatkowej, która pozwala np. młodym ludziom na zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) przychodów uzyskanych z pracy, zleceń, praktyk czy staży. Jest to korzystna opcja dla osób, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia.

Zerowy PIT dla seniorów z kolei to popularna nazwa ulgi podatkowej, która pozwala osobom starszym na zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) przychodów uzyskanych z pracy. Jest to korzystna opcja dla osób, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nadal pozostają aktywne zawodowo.

Reklama

Komu przysługuje PIT-0?

Z ulgi mogą skorzystać osoby, które ukończyły odpowiednio 65 lat (mężczyźni) lub 60 lat (kobiety), a mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie pobierają świadczeń takich jak: emerytura lub renta rodzinna z KRUS, emerytura lub renta rodzinna z mundurowych systemów ubezpieczeń, emerytura lub renta rodzinna z ZUS, świadczenia pieniężne związane ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służb mundurowych, uposażenie przysługujące sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenie rodzinne.

Osoby spełniające określone warunki będą zwolnione z podatku dochodowego od przychodów osiągniętych z pracy na etacie, umów zlecenie lub prowadzenia działalności gospodarczej, do kwoty 85 528 zł rocznie. Dodatkowo pracujący seniorzy, którzy nie pobierają emerytury i rozliczają się według skali podatkowej, będą zobowiązani do zapłaty podatku dopiero od nadwyżki dochodu powyżej 115 528 zł rocznie.

Zwolnienie z podatku - jakich dochodów dotyczy?

Zwolnienie z podatku obejmuje przychody uzyskane z:

  • stosunku pracy: umowy o pracę, stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
  • umów cywilnoprawnych: przede wszystkim umów zlecenia,
  • działalności gospodarczej: prowadzonej na podstawie różnych form opodatkowania, w tym skali podatkowej, 19 proc. podatku liniowego, 5 proc. stawki (ulga IP Box) oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

O ile podatnik podlega obowiązkowym składkom na ubezpieczenie społeczne z tytułu tych przychodów.

Co zrobić, aby skorzystać z PIT-0 dla seniorów?

Aby skorzystać z zerowego PIT dla seniorów, należy:

  • Zaznaczyć w PIT: Jeśli pracodawca odprowadzał za Ciebie zaliczki na podatek, powinieneś złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 i zaznaczyć w nim odpowiednią rubrykę dotyczącą ulgi dla seniorów, lub
  • Brak konieczności składania PIT: Jeśli Twoje przychody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku (85 528 zł) i nie masz innych zobowiązań podatkowych, nie musisz składać zeznania podatkowego.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium.