Czasy PRL Polacy wciąż darzą ogromnym sentymentem. Przedmioty z tamtych lat jak porcelana, szkło, czy meble są poszukiwane na aukcjach internetowych i targach staroci. Niektóre egzemplarze potrafią naprawdę słono kosztować. Przykładowo za serwis kawowy "Dorota" trzeba zapłacić około 8 tys. złotych a za wazon o nazwie "Asteroid" nawet 10 tys. zł.

Reklama

To wpływa na cenę książek z czasów PRL

Okazuje się, że także i książki z tamtych lat są tymi, których wielbiciele czasów PRL poszukują. Najczęściej w kręgu zainteresowań kolekcjonerów znajdują się pierwsze wydania i rzadkie egzemplarze albo te, które mają nietypową oprawą. Ceny książek zależą również od kilku innych czynników. Jednym z nich jest nakład, czyli ilość książek w danym wydaniu. Jeśli jest ona niska, to książka jest rzadziej dostępna na rynku a co za tym idzie bardziej wartościowa dla kolekcjonerów.

Ważnym elementem jest także stan książki. Jeśli nie jest zniszczona, jej wartość również dzięki temu jest wyższa. Na cenę wpływa także rodzaj wydania. Wyższą wartość mają egzemplarze z pierwszego wydania. Mniej cenne są dodruki i wznowienia. Wpłynąć na cenę mogą także miejsce wydania, typ oprawy, jakość tłumaczenia oraz obecność ilustracji.

Jeśli książka ma dedykację, autograf autora to także sprawia, że można zapłacić za nią wyższą cenę. Negatywnie na wycenę książki z czasów PRL może z kolei wpłynąć fakt, że książka została ocenzurowana a to w czasach PRL zdarzało się bardzo często.

Reklama

Tyle trzeba zapłacić za te najcenniejsze książki czasów PRL

Wśród tych najbardziej pożądanych obecnie na rynku i wysoko wycenianych publikacji są te z graficzną oprawą Jana Marcina Szancera. Jego ilustracje zdobiły m.in. tomiki wierszy Jana Brzechwy, baśnie Andersena oraz opowieści autorów takich jak Swift, Puszkin i Nesbitt. Za takie książki można zapłacić od 60 do 200 złotych.

To jednak nie najwyżej cenione książki czasów PRL. Miłośnicy tamtych lat poszukują i chętnie kupują "białe" edycje powieści Zbigniewa Nienackiego o "Panu Samochodziku". Głównie te wydane przez olsztyńskie wydawnictwo "Pojezierze". Te cenne "białe kruki" są warte ok. tysiąca złotych. Warto, więc poszukać ich w swojej biblioteczce, jeśli rzecz jasna zaczytywaliśmy się w tym autorze.