Celem ustawy o świadczeniach rodzinnych jest zapewnienie wsparcia finansowego osobom, które z uwagi na wiek lub niepełnosprawność potrzebują dodatkowej pomocy. Zasiłek pielęgnacyjny, jako jedno z takich świadczeń, ma na celu częściowe pokrycie kosztów związanych z opieką nad osobami starszymi, które utraciły samodzielność.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Kto może się ubiegać o zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny, przewidziany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, nie jest zarezerwowany wyłącznie dla osób powyżej 75. roku życia. Oprócz seniorów, prawo do tego świadczenia mają także:
- dzieci z niepełnosprawnością;
- osoby dorosłe z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osoby dorosłe z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, pod warunkiem że niepełnosprawność powstała przed ukończeniem przez nich 21. roku życia.
Osoby pobierające emeryturę, które zamierzają złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, powinny mieć na uwadze, że świadczenie to nie przysługuje osobom przebywającym w placówkach zapewniających całodobową opiekę. Ponadto zasiłek pielęgnacyjny jest odrębnym świadczeniem i nie należy go utożsamiać z dodatkiem pielęgnacyjnym do emerytury lub renty.
Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny 2024?
Od 1 listopada 2024 roku wysokość zasiłku pielęgnacyjnego została ustalona na poziomie 215,84 zł miesięcznie. Świadczenie to wypłacane jest w comiesięcznych ratach. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego mają osoby, które ukończyły 75 lat, a także dzieci i osoby dorosłe z niepełnosprawnością.
Jak długo można otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny?
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przyznaje się na czas nieokreślony.
Zasiłek pielęgnacyjny - wniosek
Aby uzyskać prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, niezbędne jest złożenie stosownego wniosku. Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania bądź drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy empatia.mpips.gov.pl.
Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny - czym się różnią?
Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny, choć brzmią podobnie, to odrębne świadczenia pieniężne. Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej na czas nieokreślony, natomiast dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytom i rencistom spełniającym określone warunki.
Osoby pobierające dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty nie mają prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.Te dwa świadczenia wzajemnie się wykluczają.
Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie pieniężne, które przysługuje osobie pobierającej emeryturę lub rentę, jeśli spełnia określone warunki. Jego celem jest częściowe pokrycie kosztów związanych z koniecznością korzystania z pomocy innych osób w codziennym życiu. Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny, należy spełnić co najmniej jeden z poniższych warunków:
- Całkowita niezdolność do pracy i do samodzielnej egzystencji: Oznacza to, że osoba nie jest w stanie wykonywać żadnej pracy zarobkowej i potrzebuje stałej opieki.
- Ukończenie 75 lat życia: Osoby, które ukończyły 75 lat, mają prawo do dodatku pielęgnacyjnego niezależnie od stopnia niepełnosprawności.
Dodatek pielęgnacyjny przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie złożonego wniosku. Natomiast zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie pieniężne przyznawane osobom, które wymagają stałej opieki ze względu na niepełnosprawność lub podeszły wiek. Jego celem jest częściowe pokrycie kosztów związanych z zapewnieniem tej opieki. Zasiłek pielęgnacyjny mogą otrzymać:
- Niepełnosprawne dzieci: Dzieci do 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.
- Osoby niepełnosprawne powyżej 16. roku życia: Osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
- Osoby, które ukończyły 75 lat.
Oprócz powyższych kryteriów, aby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny, należy spełnić dodatkowe warunki określone w przepisach. Zazwyczaj dotyczy to między innymi:
- Niepełnosprawność uniemożliwiająca samodzielną egzystencję: Oznacza to, że osoba wymaga pomocy innych w codziennych czynnościach, takich jak jedzenie, ubieranie się, czy utrzymanie higieny.
- Brak możliwości uzyskania odpowiedniej opieki od członków rodziny.
Zasiłek pielęgnacyjny to forma pomocy wypłacana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.