25 lipca 2024 roku Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przeprowadziła dyskusję nad projektem ustawy, której celem jest nowelizacja ustawy o rencie socjalnej oraz innych aktów prawnych. Komisja skierowała projekt do drugiego czytania w Sejmie.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Co zakłada projekt ustawy?

Projekt ustawy złożony przez obywateli zakładał pełne zrównanie renty socjalnej z najniższą krajową. W trakcie prac parlamentarnych wprowadzono poprawkę, zgodnie z którą renta socjalna zostanie uzupełniona dodatkowym świadczeniem, co osiągnie podobny efekt.

Dodatek dopełniający. Dla kogo nowe świadczenie?

Nowe świadczenie będzie kierowane do osób z niepełnosprawnościami pobierających rentę socjalną, posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, które uniemożliwia im pracę zarobkową i samodzielne życie. Istnieje możliwość rozszerzenia programu na inne grupy beneficjentów w przyszłości.

Dodatek dopełniający - jaka kwota?

Reklama

Szacuje się, że wysokość nowego dodatku dopełniającego może osiągnąć kwotę 2520 złotych. Ta różnica wynika z porównania minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi 4300 złotych brutto, z kwotą najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, wynoszącą 1780,96 złotych brutto.

Zgodnie z projektem ustawy, wysokość dodatku dopełniającego będzie corocznie waloryzowana, podobnie jak w przypadku innych świadczeń. Waloryzacja nastąpi z dniem 1 marca każdego roku. Należy podkreślić, że wprowadzenie dodatku nie wpłynie na wysokość świadczenia wspierającego.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Przewiduje się, że nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami zostanie wprowadzone z dniem 1 stycznia 2025 roku. Od tego momentu osoby spełniające określone warunki będą mogły składać wnioski o jego przyznanie.

Wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń podkreślił, że proponowane rozwiązania częściowo odpowiadają oczekiwaniom zawartym w obywatelskiej inicjatywie, jednocześnie zwracając uwagę na złożoność istniejącego systemu świadczeń.

Żeby wprowadzić jedną zmianę, słuszną, którą oczekiwało środowisko osób z niepełnosprawnościami, musimy edytować siedem różnych ustaw - zauważył wiceminister.

Zadeklarował, że priorytetem rządu będzie wdrożenie kompleksowych rozwiązań, które umożliwią bardziej indywidualne i adekwatne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, odpowiadając na współczesne wyzwania w tej dziedzinie. Zaznaczył również, że krąg osób kwalifikujących się do świadczenia zostanie poszerzony, obejmując również osoby niepełnosprawne pobierające rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Te osoby w kroku drugim, który już niedługo będzie miał wpis do prac legislacyjnych rządu, także dostaną stosowny dodatek - poinformował wiceminister.