Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co miesiąc seniorzy mogą uzyskać dodatkowe środki finansowe do swoich świadczeń. Jakie warunki należy spełnić, aby dodatek pielęgnacyjny trafiał na konto?

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Dla kogo dodatek pielęgnacyjny w 2024 roku?

Reklama

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobom, które są uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych, czyli otrzymują emeryturę lub rentę. To podstawowe kryterium. Świadczenie przysługuje w dwóch sytuacjach: emerytowi lub renciście, który jest całkowicie niezdolny do pracy oraz samodzielnego funkcjonowania, lub osobie, która ukończyła 75. rok życia.

Co zrobić, aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na wniosek osoby zainteresowanej, jeśli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi w orzeczeniu, że dana osoba jest całkowicie niezdolna do samodzielnego funkcjonowania. Wymagane jest zaświadczenie o stanie zdrowia. Należy wypełnić formularz OL9, dostępny na stronie ZUS. Zaświadczenie powinien wystawić lekarz prowadzący nie później niż miesiąc przed złożeniem wniosku o dodatek. Sytuacja osób, które ukończyły 75 lat, jest zupełnie inna. W ich przypadku dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest automatycznie, bez konieczności składania wniosku. ZUS wypłaca ten dodatek razem z emeryturą.

Można się odwołać od decyzji

Reklama

Od decyzji przyznającej dodatek pielęgnacyjny można się odwołać w ciągu miesiąca od jej otrzymania. Po upływie tego terminu decyzja staje się prawomocna i nie można jej zaskarżyć. Odwołanie można złożyć w formie pisemnej, wysyłając korespondencję pocztą, lub ustnie, sporządzając protokół podczas wizyty w placówce ZUS.

Kto nie może otrzymać dodatku pielęgnacyjnego?

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom przebywającym w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że są one poza placówką przez więcej niż dwa tygodnie w miesiącu. Nie przysługuje również osobom, które otrzymują tylko rentę socjalną (bez zbiegu z rentą rodzinną) ani tym, które mają uzupełniające świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, ale nie pobierają jednocześnie świadczenia z tytułu przebytego ubezpieczenia. Dodatkowo ważne jest, aby informować ZUS o każdej zmianie adresu, ponieważ doręczanie wszelkiej korespondencji (w tym decyzji i pism) na dotychczasowy adres będzie miało skutki prawne.

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny w 2024 roku?

Dodatek pielęgnacyjny może być podwyższony zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji, co potwierdza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość dodatku pielęgnacyjnego po waloryzacji wynosi 330,07 zł (wcześniej było to 294,39 zł). Warto podkreślić, że środki uzyskane z dodatku pielęgnacyjnego są wolne od podatku i nie mogą być zajmowane przez komornika.