Zasiłek pogrzebowy ma zostać podniesiony po raz pierwszy od 12 lat – z 4 do 7 tys. zł. To jedna z obietnic przedwyborczych Koalicji Obywatelskiej. Rząd planuje jednak także inne zmiany. W tej samej nowelizacji przewidziano również zmiany dotyczące tzw. zasiłku celowego na pokrycie niezbędnych potrzeb życiowych. Obecnie zasiłek ten przyznawany jest osobom w wyjątkowej sytuacji życiowej lub losowej.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

W ramach planowanych zmian dotyczących zasiłku pogrzebowego zaplanowano także modyfikację zasad przyznawania zasiłku celowego. W projekcie ustawy nowelizującej te zasady mają zostać dokładniej określone w kontekście sytuacji, w których zasiłek jest udzielany na pokrycie kosztów pogrzebu.

W tych sytuacjach dochód nie ma znaczenia

Reklama

Co istotne, w uzasadnionych przypadkach możliwe jest uzyskanie zasiłku celowego bez konieczności spełniania kryterium dochodowego. Ministerstwo pracy wskazuje cztery sytuacje, w których pomoc może być przyznana osobom z dochodem przekraczającym określony limit. Są to: zasiłek celowy na pokrycie wydatków wynikających ze zdarzeń losowych, zasiłek na wydatki związane z klęskami żywiołowymi lub ekologicznymi, specjalny zasiłek celowy przyznawany w wyjątkowych okolicznościach, oraz zasiłek celowy na zasadach zwrotu, który jest udzielany pod warunkiem częściowego lub całkowitego zwrotu.

Zasiłek celowy

Aktualnie gminy przyznają zasiłek celowy w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych oraz w sytuacjach, gdy doszło do strat spowodowanych zdarzeniem losowym. Zasiłek ten może być wykorzystany na pokrycie kosztów wyrobów medycznych, leczenia, niezbędnych artykułów gospodarstwa domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także na wydatki związane z pogrzebem.

Zasiłek celowy do 2000 zł

Zasiłek celowy na pokrycie kosztów pogrzebu może wynieść do 2000 zł. Będzie przysługiwał osobie, która pokryła te wydatki, jeśli zasiłek pogrzebowy nie przysługuje po zmarłym lub jeśli poniosła nadzwyczajne koszty związane z pogrzebem, które nie mogą być pokryte z kwoty zasiłku pogrzebowego.

Dochód nie ma znaczenia

Typowym przykładem takiej sytuacji jest potrzeba transportu zwłok z dalekiego miejsca lub dłuższego przechowywania ich w chłodni. Nie będzie potrzeby spełniania kryterium dochodowego, aby złożyć wniosek o to wsparcie. Przyznanie zasiłku oraz jego wysokość będą jednak zależały od decyzji administracyjnej. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.