Podział na klasy energetyczne budynków – o co chodzi?

Dyrektywa o efektywności budynków ze zmienionymi przepisami weszła w życie w maju 2024 roku. Zgodnie z nią przewiduje się 2 lata na to, by wdrożyć podział na klasy energetyczne budynków. W Polsce nastąpi podział na 8 klas – od najwyższej A+ po najniższą G.

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama

Podział na klasy dotyczy budynków mieszkalnych jedno- oraz wielorodzinnych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej (opieki zdrowotnej i pozostałych), a także gospodarczych, produkcyjnych i magazynowych. Dokonywany będzie, biorąc pod uwagę wskaźnik EP, czyli zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (w kilowatogodzinach na metr kwadratowy na rok).

Reklama

Jakie klasy energetyczne budynków będą obowiązywać od 2026 roku?

Od 2026 roku obowiązywać będzie 8 klas energetycznych budynków:

  • A+ – w których przypadku wskaźnik EP będzie ujemny, co oznacza, że budynki te będą odprowadzały więcej energii do sieci niż z niej pobiorą;
  • A – w przypadku budynków jednorodzinnych wskaźnik EP będzie mniejszy bądź równy 63 kilowatogodzinom na metr kwadratowy na rok, a w wielorodzinnych – mniejszy lub równy 59.
  • B – w przypadku budynków jednorodzinnych EP niższe bądź równe 75, wielorodzinnych – 70;
  • C – w przypadku budynków jednorodzinnych EP niższe bądź równe 94, wielorodzinnych – 88;
  • D – w przypadku budynków jednorodzinnych EP niższe bądź równe 113, wielorodzinnych – 105;
  • E – w przypadku budynków jednorodzinnych EP niższe bądź równe 131, wielorodzinnych – 123;
  • F – w przypadku budynków jednorodzinnych EP niższe bądź równe 150, wielorodzinnych – 140;
  • G – w przypadku budynków jednorodzinnych EP wyniesie powyżej 150, wielorodzinnych – powyżej 140.

Jakie czynniki są brane pod uwagę przy ocenie klasy energetycznej budynku?

W przypadku oceny klasy energetycznej brane pod uwagę będą między innymi systemy grzewcze i chłodzące. Jeśli właściciel budynku postawi na te wysokiej jakości, które są efektywne, znacznie zwiększy jego standard energetyczny. Ponadto istotna jest również izolacja termiczna – im lepsza jakość izolacji ścian, podłóg czy dachu, tym wyższa klasa. Kolejnym czynnikiem będzie na przykład wentylacja, która ma powodować wysoką jakość powietrza w pomieszczeniu i jednocześnie minimalizować utratę ciepła. Pod uwagę będzie brane również korzystanie z odnawialnych źródeł energii czy naświetlenie budynku.

Co ciekawe obecnie, jak podaje PAP, niemal 70 proc. z około 6,9 mln polskich budynków mieszkalnych wymaga modernizacji. Około 1 mln z nich można zakwalifikować do "wampirów energetycznych", ponieważ zużywają aż 1/3 całkowitej ilości energii zużywanej przez wszystkich. 2 mln budynków odpowiada za ponad połowę wspomnianego zużycia.