2 stycznia to dzień wolny od pracy? Dlaczego urzędnicy mają wolne?

Przypomnijmy, że w 2024 r. Trzech Króli, czyli dzień ustawowo wolny od pracy, wypada w sobotę. To oznacza, że zatrudnionym na umowę o pracę należy się z tego tytułu dodatkowy dzień wolny. 24 października 2023 r. premier wydał zarządzenie w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zdecydował wtedy m.in., że pracownicy służby cywilnej dzień wolny za sobotę 6 stycznia 2024 r. dostaną we wtorek, 2 stycznia.

W praktyce oznacza to, że dzień po Nowym Roku urzędy, w których zatrudnienie bazuje na pracownikach służby cywilnej, mogą być zamknięte. Przypomniała o tym Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). "Wolny wtorek związany jest ze Świętem Trzech Króli przypadającym w sobotę. Urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa będą w tym dniu nieczynne. Natomiast oddziały celne będą otwarte. Podatnicy mogą korzystać z usług online Krajowej Administracji Skarbowej w serwisiee-Urząd Skarbowy, który jest dla nich dostępny 24/7." – czytamy w komunikacie KAS.

Reklama
Reklama

Jakie urzędy będą zamknięte po Nowym Roku?

Oprócz wspomnianych już urzędów skarbowych czy urzędów wojewódzkich, pracownicy korpusu służby cywilnej pracują w takich urzędach jak np.:

  • Kancelaria Prezesa Rady Ministrów,
  • urzędy centralne organów administracji rządowej (np. ministerstwa),
  • urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej, z wyłączeniem terenowych organów wykonawczych Ministra Obrony Narodowej,
  • komendy, inspektoraty i inne jednostkach organizacyjne stanowiące aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej.

To oznacza, że 2 stycznia z dużym prawdopodobieństwem mogą nie pracować takie urzędy jak kuratoria oświaty, stacje sanepidu, inspektoraty weterynarii, inspektoraty farmaceutyczne, urzędy statystyczne, urzędy nadzoru budowlanego itp. Informacji o tym można szukać na ich stronach internetowych (na swojej stronie informuje o tym np. Kuratorium Oświaty w Lublinie, Urząd Statystyczny w Warszawie czy Urząd Regulacji Energetyki w Warszawie).

Wolne 2 stycznia 2024 roku. Pozostałe urzędy

Osoby chcące tuż po Nowym Roku załatwić coś w innych urzędach również powinny upewnić się, czy będą otwarte. Mamy na myśli np. takie miejsca jak urzędy miast i gmin, ośrodki pomocy społecznej, sądy itd. W części z nich 2 stycznia również może być dniem wolnym za Trzech Króli.