Czym jest babciowe?

Babciowe było jednym z punktów kampanii wyborczej partii Donalda Tuska. To świadczenie, które mają otrzymywać rodzice, głównie matki, aby wsparty został ich powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim.

Ma ono dotyczyć rodziców, którzy wychowują dziecko poniżej 3. roku. Otrzymana kwota ma wspomóc matkę dziecka w powrocie do życia zawodowego lub też podjęcia pierwszej pracy.

Reklama

Donald Tusk tłumaczył, że 50 proc. matek nie wraca do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, ponieważ nie mają możliwości pogodzenia zajmowania się dzieckiem oraz podejmowania pracy zawodowej. Dlatego też jednym z punktów programu wyborczego było babciowe, czyli kwota, która w tym pomoże – świadczenie będzie można przeznaczyć na żłobek, zapewnienie opiekunki lub opiekuna, czy też chociażby dla babci, która zajmie się dzieckiem w czasie, gdy jego mama będzie w pracy.

Powrót kobiet na rynek pracy jest bowiem "opłacalny" dla państwa – w końcu świadczenie zostanie niejako "odpracowane" dzięki podatkom odprowadzanym z wynagrodzenia.

Reklama

Kiedy babciowe wejdzie w życie?

Premier Donald Tusk w swoim exposé powiedział: "Wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie, wszystkim rodzicom, którzy potrzebują pomocy na opiekę nad swoim maleństwem, po 1500 zł miesięcznie. […] Podaję przykłady tylko tych rzeczy, które ruszą lub już ruszyły. Babciowe w ramach programu »Aktywna Mama« będzie w tym roku".

Jak więc wskazują słowa premiera świadczenie ma zostać wprowadzone jeszcze w tym roku. Wcześniej specjaliści określali termin bardziej odległy – szacowali, że będzie to 2025 rok.

Ile wynosi babciowe?

Na dziecko do 3. roku życia przysługiwać ma 1500 zł babciowego miesięcznie. Ma ono być wypłacane do momentu, kiedy dziecko skończy 3 lata.

Kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia? Warunki

Pierwszym warunkiem jest bycie rodzicem dziecka do 3. roku życia. Ponadto rodzic:

  • musi być zatrudniony na etat lub zlecenie;
  • miesięczna pensja nie będzie mogła przekroczyć określonego progu;
  • miesięczne wynagrodzenie musi być na poziomie minimum najniższej krajowej płacy.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądało staranie się o świadczenie babciowe.