Świadczenie pielęgnacyjne. Dla kogo?

Świadczenie pielęgnacyjne jest przyznawane osobom, które sprawują opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Zasiłek przysługuje w przypadku gdy niepełnosprawność osoby wymagającej wsparcia powstała nie później niż do ukończenia przez nią 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, ale nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Od 2024 roku zgodnie z art. 17 Ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne będzie mogło być przyznane:

Reklama
  • rodzicom osób z niepełnosprawnością
  • innym osobom, które mają nałożony obowiązek alimentacyjny
  • małżonkom
  • opiekunowi faktycznemu
  • rodzinie zastępczej
  • osobie, która prowadzi rodzinny dom dziecka
  • dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej lub dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.
Reklama

Według nowych przepisów, jeśli rodzic albo opiekun sprawuje opiekę nad więcej niż jedną osobą z niepełnosprawnością, to na drugą i kolejną osobę dostanie zasiłek pielęgnacyjny w wysokości podwyższonej o 100 proc. Warto zaznaczyć, że ten przepis nie obowiązuje w przypadku dyrektorów placówek.

Ile będzie wynosić świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku?

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega jednej waloryzacji w danym roku, która odbywa się 1 stycznia. Od 1 stycznia 2024 r. zasiłek pielęgnacyjny będzie wynosił 2988 zł. Wzrośnie o 530 zł miesięcznie w stosunku do kwoty, która obowiązuje obecnie.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. Co jeszcze się zmieni?

Zgodnie z nowymi przepisami w przyszłym roku opiekunowie osób z niepełnosprawnościami będą mogli otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne nawet jeśli podejmą pracę zarobkową. Wcześniej warunkiem otrzymywania zasiłku była rezygnacja z pracy zarobkowej.

Kolejną zmianą jest to, że świadczenie będzie przysługiwało na osobę z niepełnosprawnością tylko do momentu aż ukończy ona 18 lat. Potem osoba z niepełnosprawnością będzie mogła otrzymywać świadczenie wspierające, którego wysokość zależna będzie od poziomu potrzeby wsparcia ustalonego przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny. Gdzie złożyć?

Osoby, które chcą starać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, powinny złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć: orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności oraz skrócony akt urodzenia dziecka. Decyzja o przyznaniu prawa do zasiłku jest wydawana w ciągu miesiąca, licząc od dnia, w którym zostanie złożony komplet dokumentów.