Zerowy VAT na żywność. Czy zostanie przedłużony?

Zerowy VAT na żywność obowiązuje od lutego 2022 roku. Obecne przepisy zostały przedłużone do końca grudnia. Aktualnie podatek VAT na podstawowe produkty żywnościowe, takie jak pieczywo, masło, oleje, jajka, mleko, mięso czy ryby, jest zerowy. Powrót do starych cen oznacza, że żywność będzie droższa przynajmniej o 5 proc. Takie wsparcie kosztuje budżet państwa 10 mld zł rocznie.

Obecnie ceny jedzenia rosną wolniej, tak jak w przypadku nabiału i owoców. Niektóre towary, jak na przykład warzywa - nieco potaniały. Według danych UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito w porównaniu z ubiegłym rokiem w październiku słodycze podrożały o 14,6 proc., pieczywo o 11,6 proc., a produkty takie jak ketchupy, majonezy, musztardy i przyprawy o 18,2 proc. Nabiał jest droższy o 3,4 proc., owoce o 3,6 proc. Z kolei warzywa potaniały o 2,5 proc., a tłuszcze o 16,4 proc.

Reklama

Czy w związku z tym rządzący zdecydują się na dalsze przedłużanie rozwiązań osłonowych?

Reklama

Tarcza antyinflacyjna. Kiedy zapadną decyzje?

W projekcie budżetu na 2024 roku nie ma założonych rozwiązań osłonowych. Przyczyną jest niższy wskaźnik inflacji prognozowany w przyszłym roku. Według NBP w 2024 roku inflacja ma się znaleźć w przedziale 3,2 - 6,2 proc. Rząd zapewniał jednak, że w razie potrzeby przedłuży tarcze antyinflacyjne. Decyzje miały zapaść w listopadzie.

Po wyborach te decyzje są już w rękach nowego Sejmu. Jednak do czasu powołania nowego rządu, to wciąż Mateusz Morawiecki i jego ministrowie będą pełnić swoje funkcje.

Składając dymisję, ustępujący premier zapowiedział, że jego rząd złoży projekt przedłużający zerowy VAT na żywność przez następne pół roku.

- W najbliższym czasie [...] chcemy jako rząd, który cały czas działa wykorzystać te ustawy, które już przyjęliśmy, ustawę o wakacjach kredytowych, te ustawy, które są procedowane, jak na przykład ustawę osłonową o cenach energii, gazu, energii elektrycznej, procedować tak, by Wysoka Izba mogła się nimi jak najszybciej zająć.Podobnie również, przynajmniej ustawę przedłużającą osłonowy VAT na żywność co najmniej na pół roku, przyszłego roku - powiedział w Sejmie Morawiecki.

Czy żywność będzie droższa? Plany opozycji

Jeśli rząd Morawieckiego złoży projekt przedłużający zerowy VAT na żywność, o jego losie zdecyduje obecna sejmowa większość. A ta należy już do posłów koalicji dotychczasowych sił opozycyjnych.

Przedstawiciele koalicji zapowiedzieli wcześniej, że planują co najmniej o pół roku przedłużyć "zamrożenie" cen prądu. Koalicja Obywatelska mówiła również o "zamrożeniu" cen gazu.

Nie wiadomo jednak jak politycy KO, Trzeciej Drogi i Lewicy zapatrują się na kwestię zerowego VAT-u na żywność. Przyjęcie ewentualnej ustawy zapowiadanej przez Morawieckiego mogłoby przyspieszyć decyzję w tej sprawie. W innym wypadku nowy rząd, musiałby do końca grudnia przedstawić i przegłosować własny projekt.