Szwajcarska duma została złamana – twierdzi Karel De Gend, belgijski bankier od lat pracujący w Zurychu. Szwajcarzy byli przekonani, że żyją na wyspie dobrobytu, która jest odporna na problemy reszty świata. Teraz, gdy jeden z filarów tego dobrobytu upadł, mocno ich zabolało – dodaje De Gend, cytowany przez „De Tijd”.

Reklama

To nie był tylko Credit Suisse. Sama Szwajcaria potrzebowała ratunku – tak zatytułował natomiast swój tekst amerykański dziennik "Wall Street Journal". Gazeta ocenia, że kryzys CS zagroził modelowi gospodarczemu i tożsamości narodowej zbudowanej na ochronie światowego bogactwa.

„Dla każdego kraju byłby to kryzys finansowy, jednak w przypadku Szwajcarii stawka graniczyła z samą egzystencją” – napisał w sobotę "WSJ”. Gazeta ocenia, że ostatnie wydarzenia "wstrząsnęły zwykłymi Szwajcarami oraz ich wiarą w gospodarczy i polityczny model kraju”.

"Klejnot okazał się śmieciem"

Reklama

"Klejnot w koronie szwajcarskiej gospodarki okazuje się śmieciem” – napisał holenderski dziennik "Financieele Dagblad". Gazeta zauważa, iż trzydzieści lat temu Szwajcaria miała pięć głównych banków, a teraz pozostał jeden - UBS, który przejął zagrożonego upadłością konkurenta.

Złoty wiek Zurychu jako centrum finansowego dobiegł końca – ocenia na łamach „FD” historyk Tobias Straumann.

Andrzej Pawluszek