Te firmy, które mają nadmiarowe zyski powinny być w tym zakresie opodatkowane. Jeśli jakakolwiek firma wykorzystuje sytuację na rynku, powinna być opodatkowana od nadmiarowych zysków - dodał prezes.

Reklama

Obajtek zapowiedział, że według szacunków koncernu, PKN Orlen wpłaci w tym roku do budżetu państwa w daninach ok. 44 mld zł.

Również wypłacamy dywidendę, w tym roku wypłaciliśmy 1,5 mld zł. Ale też inwestujemy ok. 15 mld zł w energetykę niskoemisyjną, rozwój detalu, rozwój petrochemii, modernizację petrochemii, nawet inwestujemy w kwestię biometanownii - wskazał.

Miliardowe wydatki na inwestycje

Reklama

Podkreślił, że w przyszłym roku PKN Orlen planuje też wydać 24 mld zł na inwestycje.

Przez 5 lat wydaliśmy na inwestycje 40 mld zł, a Orlen osiągnął zysku 30 mld zł. Inwestujemy w Polaków - podsumował prezes.

Rząd zapowiada wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków spółek za 2022 rok, a pozyskane w ten sposób środki chce przeznaczyć na wsparcie odbiorców energii i złagodzić skutki wzrostu cen. Wpływy z tego tytułu szacowane są na 13,5 mld zł. Według doniesień "Rzeczpospolitej", podatek od nadmiarowych zysków miałby objąć nie tylko spółki energetyczne - o czym była mowa na początku dyskusji nad podatkiem - ale wszystkie firmy - włącznie z prywatnymi - zatrudniające powyżej 250 osób. Jednocześnie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewniał, że w sprawie tego podatku nic nie jest jeszcze przesądzone.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.