Do tych dwóch firm Bumar wniesie aportem akcje dziesięciu spółek zbrojeniowych kontrolowanych przez siebie. Od tej pory to na zarządach obu firm, a nie Bumaru, ciążyć będzie odpowiedzialność za zarządzanie przedsiębiorstwami.
Holding zbrojeniowy decentralizuje się, bo chce unowocześnić swoje produkty i zdobyć zagranicznych odbiorców. Jak mówi Waldemar Skowron, prezes ZM Mesko, połączone firmy postawią na amunicję 155 mm (klasyczną i precyzyjnego rażenia) oraz moździerzową 120 mm. Dodatkowo kierowana przez niego część skupi się na nowych typach rakiet i materiałów wybuchowych. Ryszard Kardasz, prezes PCO, mówi z kolej, że najważniejszym projektem tej części będzie wyposażenie żołnierzy w najnowocześniejszy sprzęt pola walki.
Jak długo potrwa scalenie dwóch samodzielnych „dywizji zbrojeniowych” odpowiedzialnych za amunicję i wyposażenie żołnierzy? – Proces konsolidacji kapitałowej zajmie około trzech miesięcy – mówi Monika Koniecko, rzecznik prasowy Bumaru.
Zaznacza, że decentralizacja zarządzania nie jest tożsama z utratą kontroli kapitałowej nad Meskiem i PCO. Obecnie Bumar jest właścicielem 80 proc. akcji PCO oraz 51,6 proc. akcji Mesko. Po konsolidacji obu dywizji – dzięki aportowi – stan posiadania Bumaru wzrośnie do 62,77 proc. w Mesko i do 85, 3 proc. w PCO. Zgodnie z dopiero co podpisanym listem intencyjnym, do Mesko wejdą ZM Dezamet, Fabryka Produkcji Specjalnej Bolechowo, ZCh Nitro-Chem, ZPS Gamrat, BZE Belma oraz ZM Kraśnik. PCO wzmocnią natomiast Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia, ZM Tarnów, PSO Maskopol oraz OBR SM.
Reklama
Na tym nie kończą się plany decentralizacji Bumaru. – Do końca 2011 r. planujemy utworzyć dywizję „Elektronika” – zapowiada Koniecko. Nowy organizm powstanie na bazie warszawskiego Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji, Radwaru oraz Dolam. Jesienią rozpocznie się też scalanie dywizji „Ląd”. Proces będzie realizowany w oparciu o Bumar-Łabędy i tamtejszy OBRUM, jak też WZM oraz wojskową część Huty Stalowa Wola. Wniesienie akcji tej firmy będzie możliwe dopiero po sfinalizowaniu sprzedaży cywilnej części produkującej maszyny budowlane chińskiej firmie Liu Gong.
Reklama