Związkowcy obawiali się m. in. wprowadzenia dyrektywy unijnej, która umożliwi zagranicznym koncernom uczestnictwo w przetargach na dostawy dla polskiej armii. Jak poinformował w środę PAP szef Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ "Solidarność" Stanisław Głowacki, protokół uzgodnień podpisany przez komitet protestacyjny oraz przedstawicieli ministerstwa gospodarki, obrony narodowej i Skarbu Państwa uwzględnia większość zgłaszanych postulatów.
Jak powiedział Głowacki, powołany przez MON zespół, który opracowywał działania mające złagodzić skutki wdrażania dyrektywy, przedstawi je władzom spółek zbrojeniowych. W komunikacie przesłanym wcześniej PAP przez biuro prasowe MON napisano, że łatwiejszy dostęp do zamówień polskim wykonawcom ma dać m.in. możliwość udzielenia im zaliczek przy zamówieniach składanych przez resort obrony - producenci nie musieliby zaciągać komercyjnych kredytów.
Według Głowackiego ważny jest przepis upoważniający rząd do wprowadzania ewentualnych wyłączeń od przetargów, w oparciu o art. 346 Traktatu o Unii Europejskiej. Przepis daje możliwość podejmowania przez państwa UE środków koniecznych dla zapewnienia interesów bezpieczeństwa państwa, odnośnie handlu i produkcji broni.
Za wdrożenie dyrektywy odpowiada Urząd Zamówień Publicznych. Jak poinformowała PAP Anita Wichniak-Olczak z tego urzędu, przepis upoważniający rząd do wydania w porozumieniu z odpowiednimi ministrami rozporządzenia, określającego tryb oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, znalazł się w przyjętych przez rząd w czerwcu założeniach projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych.
"W przypadku zakwalifikowania danej sytuacji jako takiej, w której występuje istotny interes bezpieczeństwa państwa, będzie zachodziła możliwość dokonania zamówienia w oparciu o artykułu 346 Traktatu, to jest bez obowiązku stosowania procedur określonych w Prawie zamówień publicznych" - napisała w komunikacie Wichniak-Olczak.
W kwestii zamówień wieloletnich na sprzęt dla polskiej armii związkowcy ustalili ze stroną rządową, że umowy zostaną zakontraktowane do 2015 r. Władze zakładów będą otrzymywały informacje odnośnie wielkości środków przeznaczanych przez rząd na zamówienia do 2018 r. Związkowcy domagali się także środków na badania i rozwój. Do 15 września ma być podpisana umowa między grupą Bumar - tworzoną przez 20 spółek polskiego przemysłu zbrojeniowego, a ministerstwem skarbu, zawierająca harmonogram przekazywania środków na ten cel.