Planowane na 29 czerwca podpisanie umowy prywatyzacyjnej dotyczącej sprzedaży produkującej maszyny budowlane części Huty Stalowa Wola zostało odwołane - poinformował w poniedziałek w Rzeszowie wiceminister skarbu państwa, Zdzisław Gawlik. Kupnem tzw. cywilnej części HSW jest zainteresowana chińska spółka Guangxi LiuGong Machinery. Jej kierownictwo w liście do ministra skarbu państwa zaproponowało przesunięcie terminu podpisania umowy.

Reklama

"Piszą o odłożeniu podpisania umowy w rozsądnym czasie, wtedy gdy wszystkie wątpliwości, które pojawiły się na tle tej umowy, zwłaszcza jeżeli chodzi o pakiet socjalny, zostaną wyjaśnione" - powiedział Gawlik. Wiceminister dodał, że chińska spółka nadal jest zainteresowana kupnem tzw. cywilnej części HSW. "Oczywiście warunkiem ich zaangażowania jest osiągnięcie wszelkich porozumień z HSW i związkami zawodowymi" - podkreślił Gawlik.

Szczegóły pakietu socjalnego, jaki związkowcy przekazali Chińczykom, nie są znane; wiadomo jedynie, że dokument reguluje takie obszary jak: gwarancja zatrudnienia, wysokość płacy, szkolenia BHP i współpraca zarządu ze związkami.

Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części HSW (I Oddział) chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia tego roku w Chinach. Proces prywatyzacji I Oddziału HSW rozpoczął się w styczniu 2010 r., a firma LiuGong została wybrana jako inwestor w trybie publicznego zaproszenia do rokowań. Guangxi LiuGong Machinery jest jednym z 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach.

HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach. HSW oprócz maszyn budowlanych produkuje także sprzęt wojskowy - ta część zakładu nie będzie prywatyzowana.