Najczęściej spotykaną i najefektywniejszą formą doskonalenia i rozwijania zasobów ludzkich przedsiębiorstw są różnego rodzaju szkolenia stacjonarne. Mają one jednak dwie poważne wady, które w wielu przypadkach ograniczają, a nawet uniemożliwiają rozwój zawodowy pracowników:

Reklama

• brak czasu – udział w szkoleniach, nawet jednodniowych grozi, szczególnie w przypadku mikro i małych firm, niewywiązaniem się z zobowiązań biznesowych lub opóźnieniami w realizacji poszczególnych zadań,

• brak pieniędzy na finansowanie udziału pracowników w szkoleniach.

Drugi z tych problemów został w znacznym stopniu rozwiązany poprzez dofinansowanie szkoleń przez Europejski Fundusz Społeczny. Nadal jednak przedsiębiorcy z dużą niechęcią poświęcają swój czas lub czas swoich pracowników na dojazd i udział w szkoleniach. Biorąc to pod uwagę, idealnym rozwiązaniem są kursy e-learningowe, czyli takie, z których można korzystać w dowolnym miejscu i czasie, bez ograniczenia salą szkoleniową, dyspozycyjnością trenera i innych uczestników. Głównymi zaletami tych szkoleń są przede wszystkim:

• swoboda wyboru miejsca szkolenia – jest to szczególnie ważne dla menedżerów i pracowników firm działających poza większymi ośrodkami miejskimi, pracowników niepełnosprawnych, osób zatrudnionych w systemie telepracy,

• możliwość dostosowania harmonogramu szkolenia do możliwości czasowych uczestnika, co jest szczególnie istotne w przypadku MŚP,

• indywidualizacja toku szkolenia, dostosowanie programu do potrzeb konkretnej osoby,

Reklama

• swoboda wyboru tematu szkolenia,

• niskie koszty udziału w szkoleniach,

• łatwo dostępna, ciągle uaktualniana baza wiedzy na platformach e-learningowych.

Rozwój technologiczny oraz większa dostępność do internetu umożliwiły tysiącom ludzi korzystanie z e-szkoleń. E-learning jest w chwili obecnej najbardziej zaawansowanym technologicznie i zarazem najskuteczniejszym pod względem możliwości dotarcia do uczestników oraz kontroli efektów nauczania sposobem przekazywania wiedzy i prowadzenia szkoleń.

Dzięki e-learningowi można zapoznać pracowników z funkcjonowaniem nowego systemu księgowego wdrożonego w przedsiębiorstwie, nauczyć się języka hiszpańskiego lub też zrozumieć, jak funkcjonuje firma windykacyjna. Innymi słowy – w ramach szkoleń internetowych można zrealizować prawie każdy temat. Jednocześnie e-szkolenia mogą przyjąć wiele form. Najprostszą z nich jest materiał dostępny poprzez przeglądarkę internetową lub też zapisany na dowolnym nośniku danych. Stanowi to bazę wiedzy na konkretny temat, z której może skorzystać uczestnik.

Bardziej złożone szkolenia wymagają już większego zaangażowania ze strony uczestnika niż tylko przeczytania kilku stron informacji. W przypadku takich kursów uczestnik musi zdawać testy, odpowiadać na pytania, pisać prace zaliczeniowe. Ma także możliwość kontaktowania się z innymi uczestnikami, opiekunami grupy oraz tutorami (nauczycielami).

Zadaniem instytucji organizujących e-learning jest dopasowanie odpowiedniej formy szkoleń do ich zakresu tematycznego i potrzeb uczestników. Należy pamiętać, że nie wszystko da się przenieść na formułę e-learningową oraz że uczestnik szkolenia musi mieć podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera.

Z miesiąca na miesiąc coraz więcej firm szkoleniowych uwzględnia szkolenia internetowe w swojej ofercie. Pomimo to polski rynek w tym zakresie jest nadal bardzo płytki, a szkolenia e-learningowe są realizowane przede wszystkim przez duże międzynarodowe koncerny dla swoich pracowników. Problem stanowi także niska jakość realizowanych szkoleń oraz nadal mała świadomość ludzi na temat korzyści płynących z udziału w szkoleniach tego typu.

_________________________________________________________________________

Akademia PARP dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzi kursy nt. tworzenia szkoleń internetowych oraz poprzez realizację szkoleń w tej formule upowszechnia ich ideę. Bezpłatne szkolenia Akademii PARP są dostępne pod adresem www.akademiaparp.gov.pl .