W jaki sposób można uczyć korzystania z elastycznych form zatrudnienia?
Nauka odbywa się metodą e-learningu, tzn. szkoleń dostępnych przez internet. Mają formę pokazu slajdów z jednoczesnym komentarzem prowadzącego. Szkolenia zostały opracowane dzięki uwagom uczestników biorących udział w podobnych szkoleniach prowadzonych tradycyjnymi metodami w ramach projektów ElaStan oraz ENTER.

Reklama

System e-learningowy zapewnia dostęp do wielu bloków tematycznych szkoleń z zakresu elastycznych form zatrudnienia EFZ, w tym telepracy. Dzięki temu odbiorca może szkolić się według swoich potrzeb i preferencji, wybierając jedynie interesującą go tematykę i jej zakres.

Co zadecydowało o takiej formie szkoleń?
Szkolenia umieszczone obecnie na platformie, pierwotnie były prowadzone w formie tradycyjnej. O wdrożeniu platformy e-learningowej zadecydowały dwa czynniki: dostępność i koszty. Dzięki szkoleniom w internecie dostęp do nich ma każda osobą pragnąca wziąć w nich udział. Może to zrobić z dowolnego miejsca, o ile tylko ma dostęp do internetu. Zmniejszają się koszty ponoszone przez pracodawców - dojazdu i delegacji. Jest to szczególnie ważne dla regionalnych firm, których pracownicy muszą wyjeżdżać na szkolenia do większych ośrodków miejskich.

Koszty tradycyjnych szkoleń były do tej pory pokrywane ze środków UE. Ponieważ te już się kończą, kontynuacja szkoleń w takiej formie musiałaby się więc wiązać z odpłatnością. E-learning jest również szansą dla pracodawców na lepsze zarządzanie czasem. Szkolenia wykorzystujące e-learning mogą bowiem zredukować poświęcony na nie czas, np. przez możliwość pominięcia elementów, które osoba ucząca się już zna.

Reklama

W tradycyjnym szkoleniu zawsze istnieje konieczność dostosowywania programu zajęć do osób o najniższym poziomie wiedzy w grupie. Dodatkowo, taka forma pozwala na dogodne rozłożenie szkolenia w czasie, a to daje możliwość zachowania ciągłości pracy w przedsiębiorstwie, bez wyłączania pracownika z funkcjonowania w firmie np. na trzy dni.

Czy każdy może skorzystać z takich szkoleń?
Szkolenia są skierowane głównie do kadry zarządzającej firmą – przede wszystkim małym lub średnim przedsiębiorstwem. Mają inspirować i pokazywać alternatywne modele zatrudnienia, które pozwolą firmom zwiększyć konkurencyjność. Każde przedsiębiorstwo może mieć korzyści ze szkolenia. Przy obecnej sytuacji na rynku pracy pracodawcy coraz częściej mają bowiem problemy ze znalezieniem właściwych pracowników. Zwiększa się ich zainteresowanie utrzymaniem specjalistów lub pozyskaniem nowych, ale w niepełnym wymiarze czasu.

Często elastyczna forma zatrudnienia jest najlepszym rozwiązaniem pozwalającym nie tylko na utrzymanie pracownika, ale i zwiększenie jakości jego pracy. Przykładem mogą być tu pracownicy dojeżdżający z daleka lub kobiety w ciąży.

Reklama

Ze szkoleń mogą skorzystać zarówno pracodawcy dopiero rozpoczynający działalność gospodarczą, których zainteresuje tematyka tworzenia własnej firmy i jej dalszego funkcjonowania, jak i pracodawcy zaznajomieni z elastycznymi formami zatrudnienia. Zazwyczaj poszukują oni bardziej szczegółowych informacji o aspektach prawnych, finansowych, technicznych czy logistycznych elastycznych form zatrudnienia.

Pracownicy znajdą natomiast informacje pomocne w samodzielnym rozpoczęciu pracy telepracownika lub dbałości o interesy przy pracy w ramach elastycznych form.

_______________________________________________________________________

* Wojciech Dymowski, project manager, ekspert firmy doradczej ITTI w zakresie telepracy i e-learningu, współtwórca portalu www.efez.eu