Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny w 2024 roku?

Jak wskazuje ZUS, od 1 marca 2024 roku dodatek pielęgnacyjny wynosi 330,07 zł. Osoby uprawnione otrzymują go każdego miesiąca wraz z emeryturą lub rentą. Kwota ta nie jest stała, podlega corocznej waloryzacji.

Kto otrzyma dodatek pielęgnacyjny?

Reklama

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty mogą dostać osoby, które otrzymują te świadczenia i zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy lub ukończyły 75. rok życia. Co istotne, w przypadku seniorów po 75. roku życia dodatek ten jest przyznawany automatycznie.

Komu nie przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Dodatku pielęgnacyjnego nie otrzymają osoby, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że spędzają poza nimi czas dłuższy niż 2 tygodnie w ciągu miesiąca. Ponadto świadczenia tego nie otrzymają osoby, które pobierają tylko rentę socjalną bez zbiegu z rentą rodzinną.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny – kto musi składać?

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny muszą złożyć osoby, które są całkowicie niezdolne do pracy i nie ukończyły 75. roku życia.

Można go złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS-u oraz za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego.

Do wniosku o dodatek pielęgnacyjny należy dołączyć oświadczenie o stanie zdrowia OL-9, które musi zostać wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, a także ewentualnie dokumentację medyczną.

Kto przyznaje dodatek pielęgnacyjny?

Złożony wniosek o dodatek pielęgnacyjny rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyznaczona przez Prezesa Zakładu. Jeżeli konieczne są wyjaśnienia do dokumentacji, wówczas decyzja jest podejmowana w terminie 30 dni od dnia, kiedy ostatnia okoliczność zostanie wytłumaczona.