Małoletni nie może samodzielnie odrzucić spadku. W jego imieniu muszą działać przedstawiciele ustawowi, najczęściej rodzice. Wprowadzone w listopadzie 2023 roku nowe regulacje uprościły ten proces, umożliwiając rodzicom odrzucenie spadku bez konieczności uzyskiwania zgody sądu w pewnych określonych przypadkach. Spadek w imieniu małoletniego można odrzucić również przed notariuszem.

Reklama

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka – zgoda sądu

Po nowelizacji przepisów od listopada 2023 roku nie trzeba uzyskiwać zgody sądu na odrzucenie spadku przez małoletniego, jeśli dziecko dziedziczy spadek po uprzednim odrzuceniu go przez jednego z rodziców posiadających pełną władzę rodzicielską. Natomiast zgoda sądu staje się konieczna, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia lub gdy inne dziecko tych samych rodziców zdecyduje się przyjąć spadek.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego – co powinno zawierać?

Rodzic, składając w imieniu dziecka oświadczenie o odrzuceniu spadku, musi potwierdzić w nim, że:

  • ma pełną władzę rodzicielską i określić jej zakres,
  • drugi rodzic wyraził zgodę na odrzucenie spadku, chyba że oboje rodzice składają to oświadczenie wspólnie,
  • sam wcześniej odrzucił spadek,
  • inni krewni dziecka również odrzucili spadek.

Istotne jest, że jeśli przed złożeniem oświadczenia sąd wydał zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka, w tym odrzucenie spadku, powyższe wymagania mogą być pominięte.

Kiedy można odrzucić spadek w imieniu dziecka?

Spadek w imieniu małoletniego można odrzucić, jeśli:

  • dziecko dziedziczy po zmarłym z ustawy,
  • spadek odrzucił jeden z rodziców dziecka (wówczas drugi rodzic może odrzucić spadek w imieniu dziecka bez zgody sądu),
  • spadek odrzucili oboje rodzice dziecka (wówczas spadek w imieniu dziecka może odrzucić każdy z krewnych powołanych do dziedziczenia po dziecku).

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego – termin i opłaty

Przepisy przewidują, że wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o swoim powołaniu do spadku. Nowe przepisy spadkowe umożliwiają też zachowanie tego terminu. W takim przypadku należy przed upływem terminu złożyć wniosek do sądu o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Jeśli do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku konieczne jest uzyskanie zgody sądu, to termin ten zostaje zawieszony na czas trwania postępowania sądowego. Opłata za złożenie wniosku do sądu wynosi 100 zł.