Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka udzielił odpowiedzi na pytania z interpelacji poselskiej w sprawie wprowadzenia elektronicznej legitymacji dla osób z niepełnosprawnością.
Planujemy udostępnić użytkownikom dokument mobilny − legitymację osoby niepełnosprawnej w II połowie 2024 roku. Będziemy na bieżąco informować właściwą komisję sejmową o postępach w implementacji tego dokumentu – wskazał w odpowiedzi.
Podkreślił również, że liczba użytkowników mObywatela systematycznie wzrasta i resort dąży do zapewnienia, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły korzystać z aplikacji na równi z pozostałymi użytkownikami. W związku z tym nawiązano współpracę z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).
Dodał, że w celu zrozumienia oczekiwań użytkowników i MRPiPS, przeprowadzono szczegółową analizę potrzeb biznesowych. Cały proces wymaga ścisłej współpracy i zaangażowania w zakresie prawnym, legislacyjnym oraz produkcyjnym zarówno ze strony Ministerstwa Cyfryzacji, jak i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zapewnił również, że dokładają wszelkich starań, aby starannie przygotować wdrożenie, usuwając przeszkody prawno-regulacyjne. Ich priorytetem jest dostarczanie mobilnych dokumentów zgodnych z prawem, co wpływa na bezpieczeństwo aplikacji mObywatel oraz dostępnych w niej produktów i usług.
Warto dodać, że według danych z 2023 roku, ponad 234 tysiące osób posiada orzeczenia o niepełnosprawności, a ponad 3,2 miliona osób ma orzeczenie zaliczające je do lekkiego, umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.
Czym jest orzeczenie o niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności to oficjalny dokument, który potwierdza status osoby jako osoby niepełnosprawnej. Można się o nie starać w dowolnym czasie. Orzeczenie może być wydane na czas nieokreślony lub określony. Jeśli ważność czasowego orzeczenia zbliża się do końca, wniosek o jego przedłużenie można złożyć najwcześniej 30 dni przed wygaśnięciem. Posiadanie orzeczenia umożliwia korzystanie z wielu ulg i świadczeń, dlatego warto je zdobyć jak najszybciej.
Kto może otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności może otrzymać osoba, która spełnia następujące warunki:
- Ukończyła 16 lat: Osoby młodsze mogą ubiegać się o orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ale tylko w określonych przypadkach (np. autyzm, zespół Downa).
- Ma naruszoną sprawność organizmu: Naruszenie sprawności musi mieć znaczący wpływ na zdolność do pracy lub samodzielnego funkcjonowania.
- Wymaga opieki i pomocy innych osób: Osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności zazwyczaj wymagają czasowej, lub stałej pomocy w codziennych czynnościach.
Stopnie niepełnosprawności:
- Lekki: Orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności nie jest wydawane od 1 stycznia 2022 roku.
- Umiarkowany: Osoba niezdolna do pracy lub zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, wymagająca czasowej lub częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
- Znaczny: Osoba niezdolna do pracy lub zdolna do pracy w warunkach pracy chronionej i wymagająca stałej, lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych, w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Aplikacja mObywatel - czym jest?
mObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna oferowana przez polskie Ministerstwo Cyfryzacji, która umożliwia dostęp do cyfrowych usług urzędowych i elektronicznych dokumentów. Dostępna jest na urządzenia z systemem Android i iOS.
Główne funkcje aplikacji mObywatel:
- Cyfrowe dokumenty:
- mDowód - pełnoprawny elektroniczny dowód osobisty, którym można posługiwać się m.in. w urzędach, bankach, przychodniach i u notariusza.
- mPrawo jazdy - elektroniczne prawo jazdy, w tym również Tymczasowe Elektroniczne Prawo Jazdy.
- Legitymacje - np. karta wędkarska, legitymacja osoby niepełnosprawnej.
- Usługi urzędowe:
- Profil zaufany - umożliwiający logowanie się do portali administracji publicznej.
- e-Doręczenia - odbiór korespondencji od urzędów.
- Kierowca i pojazdy - dostęp do informacji o pojazdach, uprawnieniach i punktach karnych.
- Podatki - sprawdzenie stanu zobowiązań podatkowych.
- ZUS - dostęp do danych z ZUS.
mObywatel 2.0
Od 14 lipca 2023 roku dostępna jest nowa wersja aplikacji - mObywatel 2.0. Nowa aplikacja to przede wszystkim asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze. Zyskała ona również nową szatę graficzną.