Czy renta alkoholowa istnieje?

Renta alkoholowa jest nazwą potoczną, tak naprawdę sam alkoholizm nie jest uprawnieniem do otrzymywania tego rodzaju świadczenia. Jeżeli jednak przez choroby związane z alkoholizmem dana osoba straciła zdolność wykonywania pracy, może ubiegać się o rentę z tego tytułu.

Choroba alkoholowa bowiem może być przyczyną wielu schorzeń i zaburzeń, które uniemożliwią osobie na nią cierpiącej sprawne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków zawodowych. Nie tylko może przyczynić się do chorób serca, trawienia, rozwoju nowotworów, lecz także zdecydowanie zadziałać negatywnie na stan psychiczny. Gdy schorzenia związane z nadmiernym spożywaniem alkoholu sprawią, że chora osoba nie będzie mogła pracować, może ona starać się wówczas o rentę wypłacaną z tytułu niezdolności do pracy.

Reklama
Reklama

Kim jest osoba niezdolna do pracy?

Definicję osób niezdolnych do pracy znajdziemy w art. 12 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z tym przepisem:

  • "Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
  • Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.
  • Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji".

Osoby uzależnione od alkoholumogą więc otrzymać od lekarza oświadczenie o niezdolności do pracy i starać się o rentę alkoholową.

Kto może starać się o rentę alkoholową?

O rentę z tytułu niezdolności do pracy wynikającej z choroby alkoholowej może starać się osoba, która ma oświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy, niezdolność ta miała miejsce podczas okresów składkowych i nieskładkowych określonych w ustawie emerytalnej, a także przed odpowiedni czas podlegała ubezpieczeniom.

O tym, czy dana osoba otrzyma świadczenie, decyduje lekarz orzecznik i komisja lekarska.

Ile wynosi renta alkoholowa?

W przypadku całkowitej niezdolności do pracy renta aktualnie wynosi 1588 zł, natomiast osoba częściowo niezdolna do pracy może otrzymać 1191 zł. Kwota świadczenia podlega waloryzacji, najpewniej więc już w marcu stawki te ulegną zwiększeniu.

Alkohol w Polsce

Badanie przeprowadzane przez PARPA w 2020 roku sprawdzające wzory konsumpcji alkoholu pokazuje, że w Polsce aż 11,6 proc. osób pijących alkohol nadużywa go. 27 proc. pije w sposób ryzykowny i szkodliwy, a 73 proc. pije w sposób, który nie niesie poważnego ryzyka szkód zdrowotnych.